Bezpieczne obuwie do pracy na magazynie

0
361

Praca w magazynie może nieść za sobą różne niebezpieczeństwa. Dlatego też pracownicy muszą nosić różnego rodzaju odzież ochronną, nie wyłączając z tego obuwia. Ochrona stóp jest bardzo istotna, a dlaczego – dowiemy się już za chwilę. Sprawdzimy także jakie zalety ma nowoczesne obuwie ochronne.

Ryzyko najechania przez maszynę

W magazynach prace odbywają się z użyciem wózków widłowych, przenośników i tym podobnych urządzeń. Ponieważ poruszają się one dokładnie po tej samej przestrzeni gdzie pracownicy, istnieje ryzyko najechania kołem na stopę. Skutki takiego zdarzenia mogą być dramatyczne, ponieważ pojazdy ważą nawet po kilka ton, często przenoszą dodatkowo ładunki o podobnie dużej masie. Dlatego też obuwie ochronne i robocze jest absolutnie niezbędne, ponieważ chroni ono stopy przed skutkami powyższego zdarzenia. Najczęściej wykonane jest w formie półbutów, gdzie część znajdująca się bezpośrednio nad wysuniętym fragmentem stopy posiada wszytą grubą blachę. Jeśli więc doszłoby do najechania, nie będzie ono skutkowało zmiażdżeniem stopy, a tego właśnie staramy się uniknąć. Oczywiście nie zwalania to pracownika od zachowania szczególnej ostrożności, ale może być wybawieniem w sytuacji popełnienia zwykłego, ludzkiego błędu, który każdemu może się przydarzyć.

Upadek towaru na stopę

Drugą niebezpieczną sytuacją, jaka może zdarzyć się w przestrzeni magazynowej, jest upadek ciężkiego przedmiotu. Zazwyczaj energia jest tak duża, że towar ulega zniszczeniu, ale jeśli przy okazji upadnie niefortunnie na stopę pracownika, ta najczęściej ulega zmiażdżeniu. Jest to kolejny ważny powód, by zawsze stosować obuwie robocze i sandały ochronne NEO L S1 SRC. Zasada jest identyczna jak powyżej – metalowa blacha wszyta pod materiał może znacznie zmniejszyć obrażenia, lub nawet spowodować, że w ogóle nie zostaną one odniesione przez pechowego pracownika. Stosowanie takiego obuwia najczęściej i tak jest wymuszone zasadami BHP, niemniej czasami zatrudnieni ich nie zakładają. Jest to absolutnie niewskazane, ponieważ dobrze wykonane półbuty ochronne są bardzo wygodne i praktyczne, nie krępują ruchów, nie powodują też pocenia się stóp.

Nie da się ukryć, że obuwie ochronne i robocze, takie jak np. półbuty ochronne 9-084C S1 SRC stosowane podczas pracy na magazynie może uratować nas od bardzo poważnych obrażeń ciała. Nic dziwnego, że zasady BHP wymagają, by było ono używane przez cały czas. Chroni nas bowiem przez zmiażdżeniem stóp czy to przez upadek ciężkiego przedmiotu, czy przed najechaniem wózka widłowego lub innej maszyny.

Artykuł powstał we współpracy z https://demar24.pl/pol_m_Obuwie-ochronne-i-robocze-162.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here