Ból biodra – czy to zwyrodnienie stawu?

0
839
Ból biodra – czy to zwyrodnienie stawu?

To właśnie staw biodrowy jest najbardziej narażony na zwyrodnienia.

To on jest największym stawem, patrząc na całe ludzkie ciało, do tego jest narażony na duże obciążenie i intensywną eksploatację podczas codziennej aktywności. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy ból biodra wiąże się ze zmianami zwyrodnieniowymi, nie zawsze też wymagana jest od razu operacja stawu biodrowego. Dowiedz się na ten temat więcej, zadbaj o swoje zdrowie, by móc cieszyć się aktywnością fizyczną w pełnym komforcie.

Choroby biodra, które mogą przynosić ból

Specjaliści, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem zmian chorobowych w zakresie bioder, potwierdzają, że rzeczywiście do zwyrodnień dochodzi najczęściej, ale te udaje się bardzo często niwelować bez potrzeb kładzenia pacjenta na stole chirurgicznym. Operacja stawu biodrowego czy wstawienie protezy jest zazwyczaj ostatecznością. W większości przypadków pacjenci zgłaszają się na szczęście do specjalistów w fazie początkowej schorzeń. Wszystko dlatego, że ból biodra pojawia się bardzo szybko i od razu jest na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Odpowiednia diagnostyka i wdrożenie leczenia ratuje więc chorego przed unieruchomieniem.

Oprócz zwyrodnień stawu biodrowego medycy diagnozują też szereg innych chorób bioder. To tych zaliczyć można:

– uszkodzenia obrąbka stawowego,

– jałowa martwica głowy kości udowej,

– urazy i ich powikłania,

– stany zapalne,

– konflikt udowo-panewkowy,

– nadwyrężenie stawu biodrowego.

 

Ból biodra w opinii pacjentów

Najczęściej pojawia się szybko i od razu jest mocno nasilony. Bardzo często uniemożliwia poruszanie się. Okazuje się, że niestety może on pojawić się w każdym wieku i bez względu na płeć. Oczywiście o wiele bardziej narażone są na pojawienie się takiego bólu osoby, które są nadmiernie aktywne fizycznie oraz te, które borykają się z nadwagą – im większe obciążenie napiera na biodro, tym większe ryzyko powstania nie tylko trwałych, pogłębiających się zwyrodnień, ale też urazów czy ścierania się mazi stawowej.

Metody radzenia sobie z bólem

Pacjent, który zaczął odczuwać ból biodra, w pierwszej kolejności stosuje domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem. Wymagany jest odpoczynek w pozycji leżącej, najlepiej z poduszką umiejscowioną pomiędzy nogami. Nie należy wykonywać ruchów czy pozycji, w jakich ból się nasila.

Sygnałem, który powinien zmusić do wizyty u specjalisty, powinien być zaś gwałtowny ból, niemijający ból, ból bioder z dwóch stron ciała, ból bioder, ale jednocześnie innych części ciała, na przykład kończyn dolnych, ból, który nie mija nawet w pozycji leżącej, gorączka. Warto zdać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach niemożliwe staje się samodzielne udanie do medyka – nie wahajmy się wezwać pogotowie.

Chociaż operacja stawu biodrowego wykonywana jest w ostateczności, to nie należy jej odwlekać. Zabieg chirurgiczny może okazać się jedynym możliwym ratunkiem, by móc znowu cieszyć się pełną aktywnością fizyczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here