Cyberataki na smartfony. Oto najlepsze metody obrony!

0
1297
Cyberataki na smartfony. Oto najlepsze metody obrony!

Nieograniczony dostęp do informacji, zakupy czy płacenie rachunków są dziś niezwykle łatwe i wygodne do zrealizowania. Tak postępujący rozwój cyfryzacji to z pewnością wiele zalet, ale i jeszcze więcej niebezpieczeństw. Zbytnia nieostrożność w sieci to bowiem ryzyko wielu zagrożeń, które mogą naruszyć naszą prywatność.

Ataki cyberprzestępców to jeden z najpoważniejszych problemów posiadaczy laptopów i urządzeń mobilnych. Hakerzy potrafią włamać się do sklepu Google Play, ba — pod przykrywką aplikacji bankowych tworzą złośliwe trojany, które wykradają dane użytkowników. Ostatnio bardzo popularne stają się także oszustwa na duplikat karty SIM. Co zrobić, by się przed tym ustrzec i mieć pewność, że karta SIM jest bezpieczna? Oto nasz smartfonowy dekalog!

Bez antywirusa ani rusz

Odpowiednie oprogramowanie to jedna z podstawowych zasad, która ochroni nasze urządzenie przed atakiem różnego rodzaju wirusów. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko bezpiecznie przeglądać strony internetowe, ale i robić zakupy czy przelewy internetowe.

Oczywiście konieczne jest zachowanie rozsądku, bo nawet, jeśli mamy dobry program antywirusowy, musimy pamiętać o tym, by nie otwierać podejrzanych stron czy plików. Szczególnie ważne jest sprawdzanie połączenia szyfrowanego odwiedzanych witryn, a przede wszystkim regularne aktualizowanie oprogramowania.

Myśl, jak haker

Zrozumienie toku myślenia przestępców na pewno utrudni im “okradanie” z tożsamości użytkowników. Chodzi głównie o to, by nie dawać im tego, czego chcą — udostępnianie prywatnych zdjęć, trzymanie w telefonie poufnych informacji czy dokonywanie przelewów bankowych to pierwszy krok, aby oszuści natrafili na nasz ślad. Dlatego, jeśli nie możemy się bez tego obyć, zawsze starajmy się zrobić kopię zapasową, by następnie usunąć wszelkie informacje o nas ze smartfona.

Silne hasła do każdego konta

W każdej sytuacji zakładając konta, starajmy się używać silnych haseł, które pozbawione są imion, symbolicznych dla nas dat czy sekwencji cyfr. Istotne jest wykorzystanie skomplikowanych wyrazów mających wielkie i duże litery oraz symbole. Co więcej, starajmy się, by każdy z naszych profili wyróżniał się innym hasłem, które co jakiś czas będzie odświeżane.

Nie zapomnijmy również o tym, że zanim pobierzemy jakąkolwiek aplikacje, sprawdźmy jej uprawnienia, a także opinie pozostałych użytkowników, korzystajmy również z oficjalnych sklepów z aplikacjami i nie klikajmy w przypadkowe linki e-maili czy SMS-ów. Dzięki tym zasadom nie staniemy się kolejną wirtualną ofiarą przebiegłych rabusiów.

Zobacz także: Smart shopping — zakupy na wyciągnięcie smartfona

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here