Domowe sposoby na katar u dziecka

3
2495
domowe sposoby na katar u dziecka

Katar, choć zazwyczaj nie występuje w parze z poważniejszym schorzeniem i nie jest dolegliwością szczególnie niepokojącą, może być uciążliwy. Zwłaszcza, jeżeli uprzykrza życie dziecku, które bywa niesfornym i wymagającym pacjentem. Dokuczliwy katar utrudnia zasypianie i zakłóca sen, a w ciągu dnia może wywoływać u dziecka gorszy nastrój i brak chęci do zabawy. Zanim sięgniemy po lekarstwa i preparaty dostępne w aptece, możemy wypróbować domowe sposoby na katar u dziecka.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Dla malutkich dzieci zapchany nos jest ogromną uciążliwością. Przeszkadza w ssaniu piersi lub butelki, co z kolei sprawia, że dziecko jest głodne i rozdrażnione. Niemowlak większość czasu spędza w pozycji leżącej, co potęguje nieprzyjemne doznania. By ulżyć szkrabowi w cierpieniu możemy np. układać go na brzuszku, aby wydzielina wydostawała się z noska, zamiast spływać do gardła. Nadmiar wydzieliny należy delikatnie usuwać gruszką. Można także stosować funkcjonalne nawilżacze powietrza, które ułatwią maluszkowi swobodne oddychanie. W przypadku starszych dzieci mamy znacznie więcej możliwości, by poradzić sobie z nieżytem nosa w domowym zaciszu.

Domowe inhalacje

Inhalatory to poręczne urządzenia, które dobrze jest mieć w domu. Oczyszczenie dróg oddechowych dziecka następuje dzięki wdychaniu roztworu chlorku sodu. Inhalacje można wykonywać, podczas infekcji, ale także profilaktycznie, gdy dziecko jest zdrowe. Nawet, jeśli nie mamy inhalatora, możemy sobie inaczej poradzić. Wystarczy przygotować ukrop potocznie zwany „parówką”, gdyż wykorzystuje się tu gorącą parę. Zabieg polega na tym, że dziecko pochyla się lekko nad naczyniem z gorącą wodą, nakrywa głowę ręcznikiem i wdycha idącą do góry parę, oddychając przez nos. Do wrzątku można też dodać mieszankę aromatycznych ziół. Ta metoda jest skuteczna, lecz powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem opiekuna, który będzie pilnował, by dziecko się nie poparzyło. Oczywiście nie można w ten sposób leczyć zbyt małych dzieci, lecz wyłącznie takie, które są już w pełni sprawne i świadome. Każdorazowo należy przedsięwziąć środki ostrożności.

Nawadnianie organizmu

By skutecznie walczyć z wszelkiego rodzaju infekcjami, należy przyjmować dużo płynów, najlepiej w postaci czystej, niegazowanej wody. Kiedy dziecko ma katar, zwykle niechętnie spożywa posiłki i napoje. Należy jednak regularnie nawadniać jego organizm, podejmując próby podania wody, nawet, jeżeli będzie się to odbywało stopniowo i małymi partiami. Prawidłowy poziom wody w organizmie przyspiesza powrót do pełni sił.

Posiłki

Do posiłków warto dodawać pieprz, czosnek i inne wyraziste przyprawy, które mają działanie antybakteryjne. Ich zapach rozrzedza wydzielinę, więc oczyszczenie dziecięcego noska staje się łatwiejsze.

Zasady higieny

Po każdym wydmuchaniu nosa, trzeba dopilnować, by dziecko umyło ręce. Zaleca się ponadto stosowanie jednorazowych chusteczek higienicznych, gdyż chustki wielokrotnego użytku powodują kumulowanie się bakterii. Jeżeli domowe sposoby zawodzą, nieżyt nosa jest przewlekły albo towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak gorączka, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here