Geodeta – Potrzebny zawód

0
1704
Potrzebny zawód

Geodeta to zawód powszechnie szanowany i ceniony. Kojarzy się jednak ten zawód z wytyczaniem granic działek i dokonywaniem pomiarów. Wiele osób jednak nie wie jak ważni są geodeci podczas budowy domu. A rola ich jest kluczowa, można powiedzieć nawet fundamentalna gdyż odpowiadają za kilka ważnych procedur i pomiarów bez których nie ma prawnej możliwości legalnego wybudowania domu. Jeśli więc ten temat Cię zainteresował powinieneś przeczytać poniższy artykuł.

Prace dokumentacyjne

Przede wszystkim geodeta wytycza na papierze i w terenie granice działki na której wznoszony będzie dom. Bez ich znajomości nie wolno rozpocząć budowy gdyż dom musi być usytuowany w pewnych prawnie określonych odległościach od działek sąsiednich. Ponadto geodeci wykonują pracę kluczową przy wykonaniu projektu domu sporządzając mapę do celów projektowych. Wspomniana mapa posiadająca skalę 1:500 obrazuje i zawiera wszelkie najważniejsze plany inwestycyjne dotyczące działki to jest przede wszystkim usytuowanie budynków, ich odległość od granic działki, trajektorię przebiegu przyłączy mediów oraz sposób odprowadzania ścieków. Tak więc bez sporządzenia przez geodetę tego typu mapy nie ma możliwości rozpoczęcia budowy.

Prace terenowe

Zawód geodety to również prace terenowe. Bez wytyczenia w terenie miejsca na dom przez geodetę ekipa budowlana nie ma prawa rozpocząć prac. Dopiero gdy plac budowy jest już rozmierzony przez wykwalifikowanego specjalistę z branży geodezyjnej za pomocą sprzętu, można rozpocząć budowę. Częstokroć oprócz wytyczenia samych ram budynku geodeci zajmują się też wytyczaniem ścian wewnętrznych, jest to jednak rzadsze, wymaga bowiem dodatkowych kwalifikacji. Sam koszt wytyczenia przez geodetę obrysu budynku szacuje się na około 1500 złotych. Jeśli inwestor lub wykonawca zdecyduje się na wymierzanie ścian, będzie to dodatkowy koszt kilkuset złotych. Geodeta jest też niezbędny do przeprowadzenia inwentaryzacji powykonawczej czyli stwierdzenia czy wszelkie prace zostały wykonane prawidłowo. Jak więc widać rola geodetów podczas budowy domu jest ważna a żadna inwestycja bez ich udziału niemożliwa do realizacji.

Więcej: https://www.nuzle.pl/stanowisko/geodeta

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here