Hematolog – kiedy zwrócić się o pomoc do tego specjalisty?

0
1712
Hematolog – kiedy zwrócić się o pomoc do tego specjalisty?

Hematolog to medyk, który prowadzi profilaktykę, diagnozuje oraz wdraża odpowiednie leczenie chorób, które swoje podłoże mają w nieodpowiednim funkcjonowaniu całego układu krwionośnego.

To specjalista, do którego pacjenci zwracają się w obliczu różnego rodzaju chorób krwi. Warto wspomnieć, że hematolog najczęściej współpracuje z innymi medykami, zgodnie z dziedzinami medycznymi. Do takich zaliczyć można serologię czy immunologię.

Krew podstawą naszego zdrowia

Okazuje się, że podstawowe badania krwi to najczęstsze, jakie zaleca nawet internista celem diagnostyki poszczególnych schorzeń. Co ciekawe, to właśnie dysfunkcje układu krwiotwórczego dają obraz infekcji ludzkiego organizmu czy występowania poszczególnych chorób. Podstawowe badania krwi mogą być zlecone przez lekarza każdej specjalizacji. Po skierowanie nie trzeba udawać się do hematologa. Pacjent jest do niego kierowany dopiero wtedy, gdy wstępne wyniki dadzą podstawy do podejrzeń występowania różnego rodzaju chorób.

Badania, które zleca hematolog

Pacjent, który został skierowany do hematologa, może liczyć na szczegółową diagnostykę dolegliwości, na jakie cierpi. To właśnie tego rodzaju specjalista zleca dodatkowe badania analizy krwi, zwraca uwagę na płytki krwi, stężenia danych substancji czy niedobory. Jakie badanie może zlecić hematolog? Warszawa i inne miasta w Polsce dysponują laboratoriami, w których analizuje się krew pobraną od chorego w celu diagnostyki rozmaitych dysfunkcji.

Podstawą jest biochemia krwi, analiza osocza krwi, rozmaz, dzięki któremu możliwe jest wykluczenia bądź potwierdzenie różnego typu stanów zalanych, infekcji o podłożu bakteryjnych bądź grzybiczym. Hematolog może dzięki temu zdiagnozować także choroby zakaźne lub zaburzenia szpiku. Tak naprawdę szczegółowe badania krwi pomagają w diagnostyce różnych chorób całego organizmu, nawet niedoczynność tarczycy czy nieprawidłowe funkcjonowanie nerek. Praca hematologa jest też niezwykle istotna, patrząc na wykluczanie albo rozpoznawanie chorób z zakresu onkologii.

W szerokim zakresie hematologia zajmuje się w kompleksowym zakresie chorobami, takimi jak:

  • niedokrwistość,
  • białaczka,
  • chłoniak,
  • leukopenia,
  • skazy płytkowe, osocza, naczyniowe,
  • nadpłytkowość,
  • małopłytkowość,
  • mastocytoza,
  • nadkrzepliwość.

 

Kiedy zwrócić się do hematologa?

Nie zawsze pierwsze niepokojące objawy muszą wskazywać na chorobę krwi czy całego układu krwionośnego. Podejrzenia schorzeń dają jednak mocne podstawy, by analizę krwi wykonać. Okazuje się, że pacjenci bardzo często bagatelizują pierwsze symptomy albo wiążą je z zupełnie innym problemem. Co ważne, wizyta u hematologa powinna odbyć się w wyniku z pozoru nawet błahych powodów. Do takich zaliczyć można nadmierne wypadanie włosów, przewlekłe problemy z cerą, bladość, obfite miesiączkowanie, tworzenie się tzw. pajączków, siniaków, obrzęków, senność, bóle głowy, drażliwość czy też łamliwość paznokci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here