Jak lutować

0
236
Jak lutować

Czytając ten wpis zapewne rozpoczynasz swoją przygodę z majsterkowaniem. Złota rączka powinna posiadać zestaw cech i umiejętności, które pomogą mu rozwiązać drobne awarie i problemy. Na początku swojej drogi zadajesz sobie zapewne wiele pytań. Możliwe, że jednym z nich jest właśnie: jak lutować?

Jak lutować?

Jak lutowaćDziś po przeczytaniu tego wpisu i kilku próbach z całą pewnością skończy się to sukcesem, a więc zaczynajmy. Na początku wybierzmy wybierzmy potrzebne narzędzia, będą to:

  • Lutownica transformatorowa
  • Kalafonia
  • Cyna
  • Kombinerki
  • Opcjonalnie: Szczypce do cięcia, koszulka termokurczliwa, uchwyty lutownicze (ewentualnie większe kombinerki, imadło etc.)

Przed lutowaniem warto wspomnieć jeszcze do czego służą wymienione wyżej narzędzia. Lutownica będzie działała jako zgrzewarka roztapiając za pomocą gorącego grota cynę. Pamiętaj, aby po nagrzaniu nie dotykać końcówki lutownicy! Kalafonią pokrywamy kabel przed zetknięciem z cyną, ułatwia ona przyszłe lutowanie. Długotrwałe wdychanie kalafonii może powodować nudności.

A teraz do dzieła, lutujemy!

1) Zdejmujemy izolację z lutowanych kabli, po +/- 5 milimetrów.
2) Końcówki zawijamy tak aby żyłki nie odstawały.
3) Wkładamy lutowaną część kabelka do pojemnika z kalafonią i dotykamy go nagrzaną lutownicą.
4) Wkładamy nasz kabelek do uchwytów lutowniczych.
5) Nagrzewamy lutownicę, i przykładamy do kabelka na 4 sekundy, następnie przykładamy również do kabelka cynę. Jeżeli stwierdzimy, że jest jej już wystarczająco oddalamy cynę i lutownicę.
6) Powtarzamy czynności z drugim kabelkiem.
7) Kiedy mamy już ocynowane dwa kable, przechodzimy do właściwego zlutowania wszystkiego w całość.
8) Jeden kawałek wkładamy do uchwytu drugi bierzemy do ręki i nagrzewamy lutownicę.
9) Przykładamy lutownicę i grzejemy cynę na kablu w uchwycie, po jej roztopieniu przykładamy drugi kabel. Czekamy, aż cyna na drugim kablu się rozpuści a całość się połączy.
10) Zabezpieczamy łączenie, na przykład za pomocą koszulki termokurczliwej.
11) Gratuluję, to już wszystko 🙂

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here