Jak przyspieszyć komputer?

0
943
Jak przyspieszyć komputer?

Przyspieszenie komputera nie wymaga wcale rewolucyjnych zmian – czasem wystarczą te naprawdę drobne. My przedstawiamy 3 najważniejsze.

Komputer, który jeszcze dwa lata temu był prawdziwym demonem prędkości, dziś może już uchodzić za nieco powolny. Nie ma co łudzić się, że najświeższe tytuły, wykorzystujące pełnię możliwości nowych maszyn uruchomią się na nim na najwyższych detalach, ale z powodzeniem możesz korzystać na nim z większości programów użytkowych i grać w mniej wymagające gry. Nawet, jeśli twój sprzęt często się zawiesza i nie radzi sobie nawet z podstawowymi zadaniami. W większości przypadków możesz nieco poprawić jego wydajność. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wyłącz niepotrzebne procesy

Działające w tle programy potrafią bardzo obciążyć komputer – zwłaszcza, jeśli jest ich sporo. Mogą to być aplikacje preinstalowane lub zainstalowane nieopatrznie czy od dawna nieużywane. Te pierwsze możesz usunąć z poziomu konsoli, wpisując polecenie:

Get-AppxPackage *TU NAZWA PROGRAMU* | Remove-AppxPackage

Pozostałe wyłączysz zaś wchodząc do menedżera zadań i otwierając zakładkę „uruchamianie”. Następnie musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy na nazwę każdej zbędnej aplikacji i z rozwijanego menu wybrać opcję „wyłącz”. Przy następnym starcie system uruchomi się bez niej.

Zainstaluj aktualne sterowniki

Niektóre podzespoły – szczególnie GPU – mogą nie osiągać pełnej wydajności ze względu na brak aktualnych sterowników. By pobrać odpowiednie sterowniki, musisz najpierw dowiedzieć się, jaki model karty graficznej posiadasz. Najprostszy sposób to skorzystanie z narzędzi takich jak Everest lub zintegrowanego z systemem Windows (od wersji Vista) DxDiag. Dysponując już nazwą konkretnego modelu karty, możesz pobrać najnowsze sterowniki ze strony producenta lub innego serwisu.

Usuń niepotrzebne pliki

Na szybkość działania systemu operacyjnego wpływ ma też poziom zapełnienia dysku twardego. Tymczasem wielu z nas na swoich dysków przechowuje zupełnie niepotrzebne pliki – pobrane nieopatrznie zdjęcia czy archiwa nieużywanych od dawna programów i gier. Szukając odpowiedzi na to, jak zwiększyć wydajność komputera, warto więc przejrzeć foldery i pozbyć się zbędnych plików oraz odinstalować programy, z których nie korzystamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here