Jak stworzyć serwer Minecraft

0
2468

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Za sporą część jej sukcesu stoi rozbudowany tryb wieloosobowy. A jeżeli ktoś chce mieć własny serwer to nic trudnego. Dziś wyjaśnimy wam jak stworzyć serwer Minecraft od podstaw.

Serwis do tworzenia serwerów

jak stworzyć serwer minecraftNajprostszą metodą na stworzenie własnego serwera jest skorzystanie z wyspecjalizowanego serwisu zajmującego się tworzeniem serwerów. Jeżeli decydujemy się na tą opcje to nie ma w tym nic trudnego. Wyszukujemy w sieci stronę zajmującą się zakładaniem serwerów do gry Minecraft w wybieramy spośród oferty to co nas interesuje. Ceny serwerów zależą różnią się w zależności od wielu czynników, np. możliwej liczby graczy na serwerze, dostępnych GB, itp. Jeżeli jednak potrzebujemy serwer żeby po prostu pograć w gronie znajomych to nie potrzebujemy wykupywać olbrzymich serwerów i tracić w ten sposób pieniędzy. Możemy więc stworzyć serwer od podstaw.

Jak stworzyć serwer Minecraft

Zaczynamy od pobrania specjalistycznego oprogramowania, które jest całkowicie darmowe. Możemy je znaleźć na oficjalnej stronie gry.Niezbędna będzie także najnowsza wersja oprogramowania Java.
Aby stworzyć taki serwer należy wyposażyć się również w darmowy program Hamachi. Służy od do tworzenia sieci VPN, dzięki czemu powstaje wirtualna sieć LAN.

Przechodząc dalej zaczynamy od rozpakowania archiwum pobranego z głównej strony Minecraft. Powinno ono zawierać najbardziej aktualną wersję gry. Aby całość ruszyła otwórz systemowy notatnik i wpisz:java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.jar nogui pause. Następnie zapisujemy plik pod dowolną nazwą, ale trzeba pamiętać aby miał on rozszerzenie .bat. Wyświetlanie parametry Xmx i Xms oznaczają ile pamięci RAM będzie pobierał nasz serwer. Ich wartość należy dostosować do parametrów naszej maszyny.
Gdy to już zrobimy to otwieramy stworzony przez nas plik to otwieramy plik eula.txt za pomocą dowolnego edytora i zmieniamy eula=false na eula=true. Jeżeli nie wykonamy tej czynności serwer zamknie się zaraz po uruchomieniu. Czynność ta oznacza, że zapoznaliśmy się z warunkami użytkowania.

Konfiguracja serwera

jak stworzyć serwer minecraftNastępnym krokiem będzie konfiguracja naszego serwera. W tym celu użyjemy programu Hamachi. Po zalogowaniu się do niego wybieramy opcje stwórz nową sieć. Teraz wpisujemy wybranie hasło oraz ID.. Abu teraz dołączyć na serwer pisz adres IP znajdujący się obok przycisku logowania (znajdziesz go też w pliku server.properties – po otwarciu go Notatnikiem przepisz IP z linijki server-ip.). Aby zaprosić innych graczy do swojego serwera należy ich zaprosić do swojej sieci utworzonej w Hamachi. Aby to zrobić podaj im nazwę i hasło. Już po tym otwórz tryb gry jednoosobowej w Minecraft, wybierz świat przeznaczony do wspólnej zabawy i uruchom go. Gdy tylko będzie gotów, naciśnij ESC i wybierz z opcji Udostępnij w LAN.

W ten sposób udało nam stworzyć się nam prosty serwer minecraft, który będzie idealny do wspólnej zabawy ze znajomymi. Jak host serwer możemy ustalać to jak będzie wyglądać zabawa(wybór trybu rozgrywki). Oprócz tego mamy możliwość wprowadzania większej ilości zmian na naszym serwerze za pomocą komend. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

Komendy Minecraft

 • level-name – nazwa naszego świata.
 • allow-flight – umożliwia (true) lub ogranicza (false) latanie innych graczy na danym serwerze.
 • max-world-size – maksymalne wymiary świata.
 • max-build-height – maksymalna wysokość świata.
 • announce-player-achievements – true albo false powoduje wyświetlanie lub nie globalnie osiągnie zdobywanych przez innych graczy.
 • white-list – true lub false włącza lub wyłącza białą listę na serwerze.
 • spawn-npcs – automatycznie odradzanie się postaci na serwerze.
 • spawn-animals- automatyczne odradzanie się zwierząt na serwerze.
 • hardcore – true lub false aktywuje na serwerze tryb hardcore , który powoduje, że postać nie może po śmierci wrócić na serwer.
 • pvp – true lub false umożliwia włączenie lub wyłączenie trybu pvp na serwerze.
 • difficulty – jest to ustawienie poziomu trudności,który możemy ustawić od wartości 0 do 3.
 • gamemode – ustala domyślny tryb gry: 0 – Survival, 1 – Creative, 2 – Adventure, 3 – Spectator.
 • resource-pack – ta komenda pozwala nam wpisać dowolną nazwę tekstur jakie chcemy używać.
 • player-idle-timeout – określa czas nieaktywności gracza na serwerze po jakim zostanie on z niego wyrzucony.
 • max-players – określa maksymalną liczbę graczy na serwerze.
 • max-tick-time – określa maksymalny czas braku połączenia z serwerem po, którym gracz zostanie z niego wyrzucony.
 • spawn-monsters – true lub false oznacza automatyczne odradzanie się potworów na serwerze.
 • generate-structures – true lub false oznacza automatyczne generowania struktur w świecie np: wioski, kopalnie.
 • view-distance – zasięg widzenia (wartości od 0 do 10).
 • motd – tutaj wpisujemy tekst, jaki ma się wyświetlać graczom po wejściu na serwer.

Należy też pamiętać, że jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup hostowanego serwera to dostajemy opcje wgrywania na nasz serwer pluginów , które dadzą nam praktycznie nieograniczone możliwości modyfikowania naszego serwera. Serwery zakupione za pomocą zewnętrznych stron charakteryzują się też posiadaniem własnego panelu obsługi serwera, który zapewnia błyskawiczne wprowadzanie zmian na serwerze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here