Jak zainstalować mody do Minecraft

0
751

Niewiele w całej historii elektronicznej rozgrywki było fenomenów na miarę Minecrafta. Można tutaj wymieniać oczywiście gry takie jak Tetris, Pac-Man, Wolfenstein 3D, Unreal czy Half-Life, ale prawda jest taka, że ich niezwykłość polega po prostu na tym, że były swoistymi kamieniami milowymi w technologicznym rozwoju branży. W przypadku dzieła studia Mojang AB, a początkowo nawet tylko jednego programisty – Notcha – sprawa ma się o wiele inaczej. Oto w 2011, po kilku latach udostępniania kolejnych roboczych wersji, wychodzi pełna wersja Minecrafta. Gra ma archaiczną grafikę, bardzo prostą mechanikę i nawet nie ma żadnego sensownego wątku fabularnego. Powinna być skazana na porażkę, a jednak staje się pełnoprawnym i ogromnym hitem. W tym artykule przeczytasz między innymi o tym, jak zainstalować mody do Minecraft.

Popularność Minecrafta

jak zainstalować mody do minecraftBa, czas pokazał, że nie był to tylko chwilowy trend. Współcześnie mówi się o bijącej rekordy popularności grze Fortnite, a prawda jest taka, że każdego dnia w Minecrafta gra dwa razy więcej osób niż w grę studia Epic Games i to po siedmiu latach od premiery. Co zdeterminowało fakt, że kwadratowy świat okazał się być tak zachwycający i przyciągający? Można chyba śmiało powiedzieć, że niczym nieposkromiona wolność i pole do popisu dla ludzkiej kreatywności. Dosyć powiedzieć, że świat gry w swojej maksymalnej objętości może mieć wymiary ośmiokrotnie większe od całej kuli ziemskiej! Być może gra zyskuje też dzięki uderzaniu w te bardziej nostalgiczne nuty. W końcu kto w dzieciństwie nie bawił się klockami?

W końcu za istotny można uznać fakt, że ta gra jest nie tylko fenomenalnym placem zabaw dla dzieci, ale i ciekawym doświadczeniem dla osób dorosłych, które będą w stanie docenić między innymi takie elementy jak prawdziwie wybitna ścieżka dźwiękowa. Czy to wszystko świadczy o ponadczasowości tego tytułu? Naturalnie, ale nie można zapominać o jeszcze jednym, bardzo ważnym czynniku. Jest nim ogromna otwartość i podatność na wszelkiego rodzaju modyfikacje. Społeczność fanów nie jest bierna, wręcz przeciwnie – każdego miesiąca powstaje co najmniej kilka wartych uwagi modów, które całkowicie odmieniają rozgrywkę i wydłużają tym samym doświadczenie z grą o kolejnych kilka, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset godzin.

Jak zainstalować mody do Minecraft?

Jak zainstalować mody do Minecraft? Jest to pytanie, na które z pewnością szukał odpowiedzi każdy gracz, zapoznający się dopiero z kwadratowym światem. Podstawą jest program Minecraft Forge, który jest dostępny do pobrania na stronie internetowej amatorskiego twórcy. Prosty instalator modyfikuje kilka plików gry i umożliwia dodawanie modów bezpośrednio do specjalnego folderu. Ze stricte technicznych kwestii to jest tak naprawdę wszystko. W ostateczności można się pokusić jeszcze o zainstalowanie programu Optifine HD, który umożliwi zaimplementowanie do gry zaawansowanego oświetlenia lub paczek z teksturami o wysokiej rozdzielczości.

Darmowe modyfikacje

Po uporaniu się z programami można przejść do rozejrzenia się za rzetelną i wartą uwagi stroną, która oferuje do pobrania modyfikacje – kompletnie za darmo. Nie ma sensu wyszczególniać tutaj nazw – po wpisaniu hasła do wyszukiwarki internetowej pojawi się mnóstwo propozycji i każda jest na dobrą sprawę równie dobra. Osoby początkujące, które decydują się na pobranie modyfikacji, popełniają zazwyczaj dwa błędy. Pierwszym z nich jest pobranie moda, który działa tylko na starszych wersjach Minecraft – taki potrafi być bardzo problematyczny i najlepiej jest wybierać te modyfikacje, które pasują do aktualnej wersji Minecrafta, bo oznacza to najczęściej tyle, że twórcy na bieżąco je aktualizują i dzięki temu możemy mieć pewność co do ich niezawodności.

Drugim błędem laika w temacie modyfikacji jest pobieranie ich po prostu za dużo. Wybór jest ogromny i oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, ale pobieranie plików bez zweryfikowania ich działania nie jest zbyt mądrym posunięciem – może się zdarzyć tak, że ściągniemy dziesięć modyfikacji, z których jedna spowoduje wyłączanie się gry i na dobrą sprawę będziemy musieli usunąć wszystkie, bo nie będziemy w stanie zlokalizować tej wadliwej. Dlatego przy pobieraniu modyfikacji istotna jest wstrzemięźliwość i skrupulatne sprawdzanie, czy każda z nich sprawnie koegzystuje z właściwą strukturą gry.

Jakie mody mamy do wyboru?

jak zainstalować mody do minecraftTo tyle z kwestii technicznych. Jakie mody są do wyboru? Jest ich bezsprzecznie całe mnóstwo i trudno jest wymienić jakieś konkretne, bo każdy ma inne oczekiwania. Jeśli ktoś oczekuje ułatwień, na pewno warto postarać się o mod dodający do gry mini-mapę z funkcją zaznaczania swojej pozycji na niej – dzięki temu nie zgubimy się w wirtualnym świecie, o co wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno. Osoby znudzone podstawową zawartością Minecrafta mogą ją znacząco rozbudować – mnóstwo jest paczek pełnych nowych broni, pancerzy czy potworków, z którymi możemy zawalczyć. Minecraft jest od początku do końca przygodą dla jednego gracza (pomijając oczywiście tryb multiplayer), ale jeśli poczujemy się samotni, są też mody umożliwiające dodawanie do świata gry nowych postaci – w ten sposób po zbudowaniu domku lub całego miasta będziemy mogli uczynić zeń żyjącą metropolię! To jednak tylko kilka przykładów i należy osobiście i według własnych potrzeb dokonać niezbędnych wyborów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here