Jak zrobić cydr?

0
1418
Jak zrobić cydr?

Szarlotka, pierogi z jabłkami albo kompot to przetwory, które na myśl o jabłkach przychodzą do głowy jako pierwsze. Mało kto wpadnie na pomysł aby z popularnych w Polsce owoców przygotować cydr. Popularny w Niemczech i wielkiej Brytanii lekki alkohol, z łatwością przygotujemy sami. Jak zrobić cydr domowy? Oto kilka podpowiedzi.

Jak zrobić cydr?

Jak zrobić cydr?Popularność cydru, w Polsce zwanego jabłecznikiem skończyła się wraz z okresem PRL – u, a szkoda bo obecnie tradycja picia jabłkowego trunku wraca do łask w całej Europie. Dostępność jabłek w naszym kraju sprawia, że po recepturę na cydr, coraz częściej sięgają producenci alkoholi oraz amatorzy domowych gorzelni. Przepisy na to jak zrobić cydr dostępne są w sieci. Nie ma więc przeszkód, aby domowy trunek zrobić samemu. Pędzenie domowego cydru niewiele różni się od robienia domowego wina. Na początek potrzebny jest specjalny balon do fermentacji oraz drożdże piwowarskie. Gąsior na wino znajdziemy w większości domów, często kurzy się w piwnicy lub babcinej spiżarni. Jeśli jednak nie mamy charakterystycznego balona do fermentacji, spokojnie – są one dostępne w każdym sklepie dla winiarzy i w internecie.

Coraz częściej znaleźć można także specjalne drożdże przeznaczone do produkcji cydru, ale to sprawa drugorzędna

Jeśli pod ręką mamy zwykłe drożdże piwowarskie, sprawdzą się równie dobrze. Jak zrobić cydr mając już wszystkie niezbędne akcesoria? Trzeba wybrać jabłka. Eksperci i znawcy tematu zalecają wybór kilku różnych gatunków do produkcji cydru. Pamiętajmy o proporcjach: z dziesięciu kilogramów owoców przygotujemy pięć litrów trunku. Czasem warto dodać odrobinę wody, aby rozcieńczyć sok przed fermentacją, ale z umiarem, bo przygotowany przez nas cydr straci swój charakterystyczny, cierpki smak.

Jak zrobić cydr z bąbelkami?

Wystarczy tuż po etapie fermentacji, w trakcie butelkowania cydru do każdej butelki dodać po łyżeczce cukru. I pamiętajmy, że w przeciwieństwie do mocniejszych trunków domowej roboty, na cydr nie trzeba czekać zbyt długo. Pierwsze butelki można odkorkować już po czternastu dniach.Cydr musujący potrzebuje odrobinę więcej czasu na dojrzewanie. Gotowy trunek spożywać można po upływie trzech tygodni do około miesiąca. W obu wersjach jabłkowy trunek najlepiej smakuje lekko schłodzony, z dodatkiem kilku kostek lodu. Wytrawny smak orzeźwia w upalne dni, a dzięki niskiej zawartości alkoholu świetnie sprawdza się jako lekki napój na upały.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here