Jakie ciśnienie

0
1451
Jakie ciśnienie

Ciśnienie krwi to nic innego jak siła, z którą krew naciska na ściany naczyń krwionośnych (tętnic) w układzie krwionośnym człowieka. Siła nacisku jest uzależniona od elastyczności naczyń krwionośnych oraz od siły skurczu mięśnia sercowego człowieka. Ciśnienie krwi jest jednym z bardzo ważnych elementów gwarantujących zdrowie człowieka. Jakie ciśnienie jest optymalne? W przypadku zbyt niskiego ciśnienia krwi, mamy do czynienia z niedociśnieniem, co może być skutkiem niedokrwienia oraz niedotlenienia narządów takich jak mózg czy nerki. Zbyt wysoka wartość ciśnienia tętniczego, czyli nadciśnienie może być skutkiem wylewów, zawałów mięśnia sercowego co ostatecznie może prowadzić do zgonu. Nadciśnienie można stwierdzić w przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego powtarzającego się cyklicznie.

Jakie ciśnienie jest optymalne?

Jakie ciśnienie jest optymalne?Wartości optymalne ciśnienia tętniczego są zróżnicowane. Uzależnione są od wielu czynników takich jak wiek oraz stan zdrowia. Inne wartości będą występowały u dzieci, a zupełnie inne u osób starszych czy chorych np na niewydolność nerek czy cukrzycę. Ciśnienie tętnicze określają dwie wartości : ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Co to znaczy? Jest to uzależnione od skurczów i rozkurczów serca, czyli jego pracy. Siła rozkurczu serca daje nam widoczne parametry ciśnienia rozkurczowego, zaś siła skurczu serca daje parametry ciśnienia skurczowego.

W przypadku osób dotkniętych nadciśnieniem lub niedociśnieniem bardzo ważne jest codzienne kontrolowanie wysokości ciśnienia tętniczego. Pomiar można wykonać samemu w domu przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego aparatu ciśnieniowego dostępnego w każdej aptece. Podczas wykonywania pomiaru ciśnienia, należy przyjąć pozycję wygodną, rozluźnić się i umieścić rękaw aparatu do pomiaru na lewej ręce i jeżeli to możliwe jak najbliżej wysokości serca. Dzięki temu pomiar będzie najbardziej zbliżony do faktycznego stanu.

Jakie ciśnienie mają dzieci?

Wysokość ciśnienia tętniczego u dzieci jest zdecydowanie niższa od ciśnienia u osób dorosłych. Optymalne wartości oscylują w granicach 100-110/60-70. Zupełnie inaczej wyglądają wartości u osób dorosłych. Optymalne ciśnienie krwi dla osoby dorosłej to 120/80 mm-Hg. Prawidłowe to 120-12 / 80-84, wysokie prawidłowe 130-139 / 85-89. O nadciśnieniu możemy mówić już w przypadku parametrów wyższych niż 140/90 mm-Hg.

Osoby chore na cukrzycę oraz niewydolność nerek także mają zupełnie inny zakres norm ciśnienia tętniczego. W przypadku ludzi cierpiących na cukrzycę prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego może dojść do 140/85 mm-Hg. W przypadku osób cierpiących na choroby nerek wartość ciśnienia tętniczego powinna oscylować w granicach niższych niż 140/90, a nawet 130/85 mm-Hg.

Jak dbać o prawidłowe ciśnienie krwi?

Przede wszystkim bardzo ważnym czynnikiem jest dieta oraz aktywny tryb życia. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w witaminy i minerały z biegiem czasu może doprowadzić do nagromadzenia się złego cholesterolu w tętnicach, co oczywiście będzie skutkowało podwyższeniem się ciśnienia tętniczego.

Jak obniżyć ciśnienie bez leków?

W przypadku podwyższonego ciśnienia oczywiście niezbędna jest konsultacja z lekarzem i zażywanie odpowiednich leków. Możemy jednak swoim trybem życia doprowadzić do tego, aby ciśnienie nam się nie podwyższyło. Jak tego dokonać? Wystarczy wprowadzić kilka zmian w sowim życiu. Nie są to jakieś kolosalne zmiany, a pozwolą uchronić się przed wieloma chorobami. Przede wszystkim powinniśmy schudnąć jeśli nasza waga wskazuje zbyt dużą wartość. Nadwaga o jeden kilogram może powodować zwiększenie ciśnienia nawet o 3 mm-Hg.

Jak obniżyć ciśnienie bez leków?Zły wpływ na nasze ciśnienie ma także niedobór niezbędnych witamin. Aby do tego nie dopuścić należy jeść jak najwięcej warzyw i owoców, które w sowim składzie posiadają duże ilości witaminy C. Mogą to być rożnego rodzaju owoce cytrusowe. Warto wprowadzić je do swojej codziennej diety. Warto także rozważyć całkowite porzucenie alkoholu i papierosów. Zarówno nikotyna jak i alkohol ma destrukcyjny wpływ nie tylko na ciśnienie ale i na cały nasz organizm. Alkohol najlepiej ograniczyć to bardzo niewielkich ilości.

Jeśli chodzi o codzienną dietę to bardzo ważne jest również ograniczenie spożycia soli kuchennej. Norma dla człowieka to ok 1 g soli. Często jednak spożywamy o wiele więcej, nawet nie do końca o tym wiedząc. Sól można z powadzeniem zastąpić innymi przyprawami. Na początek smak może się wydawać dość dziwny ale z czasem tak przyzwyczaimy się do nowych przypraw, że za nic w świecie nie będziemy chcieli wrócić do używania soli.

Zadbajmy również o ruch. Zbawienny wpływ na unormowanie ciśnienia ma codzienna, umiarkowana gimnastyka oraz np. pływanie. Pamiętajmy jednak, aby njie przesadzać z intensywnością treningów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here