Migrena miesiączkowa – jak z nią walczyć

0
1730
migrena miesiączkowa

Migrena miesiączkowa (migrena menstruacyjna) to bóle głowy spowodowane miesiączką. Pojawiają się u kobiet, które mają aktualnie okres i skłonność do migreny. Bóle głowy są pulsujące i zlokalizowane wokół skroni. Migrena menstruacyjna jest nowym pojęciem o którym warto pamiętać w przypadku nawracających bólów głowy u kobiet w wieku rozrodczym.
Migrena miesiączkowa to pojawiający się przed miesiączką lub w trakcie menstruacji napadowy ból głowy o charakterze pulsującym, często odczuwany tylko z jednej strony, któremu towarzyszą objawy takie jak: światłowstręt, czasem również nudności i wymioty. Jak łagodzić jej skutki? Migrena miesiączkowa zaliczana jest do migren bez aury.

Migrena miesiączkowa: zmiana stężenia hormonów

Do tej pory lekarzom nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny występowania migreny miesiączkowej. Najprawdopodobniej ma ona związek z hormonami żeńskimi – estrogenami. Produkowane są one przez jajniki i oprócz tego, że regulują cykl miesiączkowy, przygotowując organizm do ewentualnej ciąży, to spełniają też wiele innych funkcji, m.in. zwiększają krzepliwość krwi, zapobiegają rozwojowi osteoporozy, wpływają na prawidłowy poziom tzw. dobrego cholesterolu, a obniżają tzw. zły cholesterol. Jednym z pierwszych objawów nieprawidłowego stężenia hormonów żeńskich w organizmie są zaburzenia miesiączkowania. Trzeba przy tym pamiętać, że w ciągu całego cyklu miesiączkowego stężenie estrogenów raz wzrasta, raz maleje, przy czym zarówno ich niedobór jak i nadmiar może prowadzić do wielu dolegliwości, m.in. uderzeń gorąca, zmniejszonego libido, większego zagrożenia chorobą zakrzepową, złego samopoczucia. Uważa się, że to właśnie zbyt gwałtowny spadek stężenia estrogenów (zmienia się aktywność neuronów, dochodzi do zmniejszenia przepływu mózgowego), prowadzi w rezultacie do migreny miesiączkowej.

jakie skuteczne sposoby na migrenę miesiączkową

Migrena miesiączkowa: leczenie

Objawy migreny występującej w okresie menstruacji są niekiedy tak silne, że mogą skutecznie wyłączyć kobietę z codziennej aktywności. Ból głowy, podobnie jak w przypadku klasycznej migreny, może trwać od czterech do 72 godzin, czasem nawet dłużej. Jego intensywność, w tym pulsujący charakter, nadwrażliwość na światło, czasem też na dźwięk, nudności, wymioty sprawiają, że pacjentki często szukają ratunku w środkach farmakologicznych, licząc na to, że złagodzą one dokuczliwe objawy, uniemożliwiające często normalne funkcjonowanie. Lekarze najczęściej zalecają leki przeciwbólowe (bez recepty lub silniejsze – na receptę), niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwmigrenowe z grupy tryptanów, które najlepiej podać, zanim ból głowy przybierze na sile. Ponieważ migrena miesiączkowa powtarza się cyklicznie trzeba też uwzględnić odpowiednie dawki leków, by zniwelować ich ewentualne skutki uboczne. Warto omówić też z ginekologiem stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, która może prowadzić do zmniejszenia dolegliwości związanych z migreną miesiączkową. I w tym wypadku należy jednak wziąć pod uwagę ewentualne skutki uboczne takiej terapii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here