O czym świadczy barwa moczu? 

0
1285
mocz
fot. pixabay.com

Badanie moczu to obok morfologii jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badan. Pozwala ocenić ogólna kondycje organizmu oraz zdiagnozować podstawowe sygnały, świadczące o stanie chorobowym. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat badania krwi i jak interpretować jego wyniki.   

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/kolor-moczu-mozna-wywnioskowac-podstawie/

Badanie moczu powinniśmy wykonywać regularnie co pewien czas. Pozwala to na wykrycie chorób, które dają znaczące objawy dopiero na zaawansowanym stadium. Podczas badania próbki moczu sprawdza się kilka jego parametrów. Oprócz zweryfikowania, czy nie znajdują się w nim składniki, których nie powinno być, jak bakterie, leukocyty, pasma śluzu, analizowany jest jego kolor. Barwa moczu może wiele powiedzieć na temat choroby, z jaką zmaga się organizm.

Warto jednak pamiętać o tym, ze zmiana koloru moczu może być spowodowana szeregiem czynników i nie zawsze musi oznaczać to stan chorobowy. Wpływ na odcień moczu maja spożywane produkty. Przykładem są buraczki, które mogą barwić mocz oddany wkrótce po ich spożyciu na czerwono. Wpływ na wygląd moczu maja również przyjmowane leki, które bywają wydalane wraz z moczem. 

Kiedy powinna nas zaniepokoić inna barwa moczu

Prawidłowa barwa moczu powinna być słomkowożółta, przezroczysta. Jeśli mocz zmienia kolor, a nie jest to skutek spożytych produktów czy stosowanych leków, może był to oznaką choroby.

Jeśli mocz ma kolor czerwono-pomarańczowy, bądź w odcieniach brunatnego świadczy to obecności w nim bilirubiny. Najczęściej jest to poważna oznaka chorób wątroby, np. marskości wątroby lub nowotworów. Z takim objawem należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza w celu dalszej diagnostyki.

Czerwony mocz i wpadający w odcienie brunatnego wskazuje na obecność krwi. Jest to częsty objaw chorób nerek bądź pęcherza.

Czerwono-różowy odcień wskazuje na zaburzenia wydalania moczanów. Z kolei zielonkawy kolor to częsta oznaka zapalenia gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, a także odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Przeczytaj tez: http://www.curio.pl/trzeba-wiedziec-o-enzymach-trzustkowych/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here