Rodzaje systemów kontroli dostępu

0
1421
Rodzaje systemów kontroli dostępu

Systemy kontroli dostępu to urządzenia, pełniące naprawdę odpowiedzialne funkcje. Dzięki nim możliwe jest blokowanie lub otwieranie drzwi, a także bramek dostępowych. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów systemu kontroli dostępu, które pomagają tworzyć podstawowe, a także skomplikowane systemy. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie są podstawowe systemy kontroli dostępu.

Głównym założeniem systemów kontroli dostępu jest ograniczenie dostępu użytkownikom do wybranych sektorów. Ograniczenie dostępu za pomocą systemów kontroli może odbywać się w sposób ciągły (całkowity), a także w określonym czasie. Sektory, w których dostęp może być ograniczany, bardzo często są nazywane strefami w ramach konkretnych systemów. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń systemów kontroli są urządzenia marki Roger – kontrola dostępu, za pomocą tych urządzeń jest prowadzony w sposób ciągły oraz perfekcyjny, co umożliwia wysoka technologia, zastosowana w urządzeniach tej marki.

Systemy kontroli dostępu – co warto wiedzieć?

Systemy kontroli dostępu bardzo często są również określane mianem zespołów powiązanych wzajemnie urządzeń elektronicznych wraz z urządzeniami mechanicznymi. Podstawowym celem działania takich systemów jest wspomniane ograniczenie dostępu do wydzielonych stref w danym budynku, czy innej powierzchni.

Podstawowym mechanizmem działania urządzeń wchodzących w skład systemów kontroli dostępu jest identyfikowanie użytkowników. Rozwój technologii sprawił, że identyfikowanie pożądanych oraz niepożądanych użytkowników, może być przeprowadzona za pomocą takich metod, jak odciski linii papilarnych, różnego rodzaju tagi RFID, piloty radiowe, czy spotykane na coraz większej ilości parkingów, skanowanie tablic rejestracyjnych pojazdów.

Systemy kontroli dostępu zbierają podczas konfiguracji pożądane dane i decydują niemalże w czasie rzeczywistym, czy dany użytkownik lub pojazd ma prawo do wejścia w dany sektor. Dzieje się to za sprawą uruchomienia procedury, która ma na celu zezwolić lub zabronić przedostanie się użytkownika do danej strefy.

Każdy z systemów kontroli dostępu jest złożony  m.in. z elementów zaporowych, które uniemożliwiają się przedostanie niepożądanych użytkowników na inne strefy obiektu, które są nadzorowane przez systemy kontroli dostępu. Zazwyczaj są to takie elementy, jak szlabany, bramy przesuwne, rygle, bramki, czy drzwi z zamkami elektronicznymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here