Jak rozpoznać zawał serca?

0
1475
zawał serca

 Ciężko jest w sposób jednoznaczny określić objawy wskazujące na atak serca. Spowodowane jest to tym, że zależą one od wielu różnorodnych czynników, takich jak wiek czy płeć chorego. Może się również zdarzyć, że zawał przebiega bezobjawowo, zaś jego ofiara nie jest świadoma tego, że koniecznie potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarza.

Czym jest zawał serca i jak skutecznie go rozpoznać?

Zawał oznacza martwicę centralnego narządu układu krwionośnego, czyli serca. Powodem jego wystąpienia mogą być schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak nadciśnienie tętnicze, nadwaga, otyłość, nieprawidłowa dieta oraz stosowanie używek. Na ryzyko zawału wpływa również wiek, podłoże genetyczne, czy występowanie podobnych przypadków wśród członków rodziny. Wbrew obiegowej opinii, zawał serca nie zawsze musi kończyć się śmiercią i przebiegać w sposób nagły i gwałtowny. W niektórych przypadkach,  zawał serca przebiega w wolnym tempie, a osoba która go doświadcza nie jest świadoma tego co mu dolega. Na zawał o przebiegu bezobjawowym i cichym, najbardziej narażeni są pacjenci chorzy na cukrzycę. Takie ataki, przez brak jednoznacznych objawów, są szczególnie niebezpieczne dla chorych. Objawy zawału często są zróżnicowane, co nie pomaga jego zdiagnozowaniu. Mimo to, można wyróżnić kilka typowych objawów towarzyszących zawałowi. Wśród najpopularniejszych z nich wymieniamy: dyskomfort w klatce piersiowej (bóle, ucisk lub ugniecenia), ból żuchwy, zębów i głowy, płytki oddech, nudności, wymioty, poty, zgaga, bóle ramienia i pleców oraz spadek samopoczucia. Mylącym może być również diagnozowanie potencjalnego zawału na podstawie ciśnienia: zanotowane są przypadki zarówno jego obniżenia, jak i podwyższenia podczas ataku.

jak rozpoznać symptomy zawału serca

Jaki wpływ na zawał serca ma płeć? Czy można przeciwdziałać możliwości potencjalnego ataku serca?

Symptomy które towarzyszą zawałowi serca, różnią się w zależności od płci chorego. U kobiet o wiele rzadziej zauważyć można bóle w klatce piersiowej. Kobietom najczęściej dokucza uczucie niepokoju, zawroty głowy, oszołomienie i płytki oddech. Charakterystycznymi dla kobiet objawami zawału, są również uczucie silnego wyczerpania i zmęczenia oraz zaburzenia snu. Ofiary zawału płci żeńskiej, często skarżą się na bóle górnej części pleców i ramion, oraz bóle żuchwy. U mężczyzn, najczęściej występującymi symptomami są bóle w okolicy klatki piersiowej, które mogą przybierać formę uczucia ciężaru i ucisku. Poza tym, chorzy mężczyźni często skarżą się na nieregularne i gwałtowne bicie serca, zawroty głowy, zimne poty oraz problemy z żołądkiem.  Ryzyko wystąpienia zawału może zmniejszyć aktywność fizyczna, w tym szczególnie uprawianie sportu. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety, dzięki której będziemy trzymać kontrolę nad spożywanym przez nas cholesterolem, a posiłki będą bogate w składniki odżywcze. Możliwość wystąpienia zawału potęgują również takie używki jak alkohol i papierosy, czy nadmierny i intensywny stres.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here