Jakie są metody leczenia bezpłodności?

0
1506
Jakie są metody leczenia bezpłodności?

Z bezpłodnością według statystyk zmaga się nawet 20% par. O problemach można mówić, kiedy po roku starania się o dziecko, nie dochodzi do zapłodnienia. W zakresie doboru diagnostyki i metod leczenia niepłodności duże znaczenie ma wiek pary starającej się o potomka. Proces należy bowiem mocno przyśpieszyć w szczególności w odniesieniu do osób po 30 roku życia, kiery naturalna płodność spada i czasu na posiadanie potomka jest coraz mniej.

Leczenie bezpłodności u kobiet

Warto wiedzieć, że wszystkie metody leczenia bezpłodności opierają się najpierw na konsultacji lekarskiej i wnikliwym wywiadzie. W przypadku kobiet, podstawą jest ocena budowy anatomicznej narządów rodnych, w tym wykonania usg jajników. Okazuje się, że zrosty czy mięśniaki mogą skutecznie utrudniać zapłodnienie, a można je wyleczyć prostym zabiegiem chirurgicznym. Kolejny krokiem jest diagnostyka hormonalna, w tym fsh badanie, sprawdzenie poziomu prolaktyny czy TSH. Wskazaniem do tego typu badań są między innymi zaburzenia miesiączkowania czy brak owulacji. Na szczęście niedobory hormonalne można łatwo uzupełnić i już po kilku tygodniach leczenia ich poziom w organizmie powinien wracać do normy. Ostatecznością okazują się także wspomagane techniki rozrodu, między innymi inseminacje czy zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście statystyki są optymistyczne – 3/4 par walczących z niepłodnością w końcu zostaje rodzicami, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia.

Leczenie bezpłodności u mężczyzn

W przypadku par, które mają problem z poczęciem dziecka, diagnostyka musi dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Niepłodność to problem pary, a nie jednej osoby. Badanie płodności u mężczyzn także opiera się na wstępnej rozmowie z lekarzem, wykonaniem podstawowych badań, w tym zmierzeniu poziomu hormonów. Jedną z najbardziej wiarygodnych metod diagnostyki jest badanie nasienia, które wykazuje ewentualne defekty plemników, takie jak ich uszkodzenie, niewielka ilość czy mała ruchliwość. Na męską płodność wpływ może mieć wiele czynników takich jak stres, przegrzewanie jąder czy przebyte w przeszłości choroby – na pewno żadnego z tych czynników nie można bagatelizować. Leczenie mężczyzn może obejmować środki farmakologiczne połączone ze zmianą diety i trybu życia, a także inseminację czy zapłodnienie in-vitro.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here