Scyntygrafia nerek – co i jak?

0
1716
Scyntygrafia nerek

Scyntygrafia nerek jest obrazową formą pozwalającą na dokładną ocenę wyglądu nerek i ich pracy wydalniczej. Badanie nerek wykonywa się po dożylnym dostarczeniu preparatu znakowanego substancją promieniotwórczą. Badanie scyntygraficzne pozwala zweryfikować kształt, wielkość oraz położenie nerek i wielkość oraz równomierność rozmieszczenia znacznika w organów. Po przeprowadzonym badaniu należy pamiętać, by oddać mocz w łazience w pracowni, gdzie została wykonana scyntygrafia nerek, ze powodu na ochronę radiologiczną. Scyntygrafia nerek, odmiennie renoscyntygrafia to popularna metoda, dzięki której można zweryfikować wygląd nerek, ich ukrwienie, rolę wydzielniczą, ich choroby, zmiany zapalne i wydalanie moczu z przestrzeni nerek, a również pęcherza moczowego. Badanie scyntygraficzne nerek wykonywa się po uprzednim, dożylnym dostarczeniu radioizotopu. Są dwa typy analizowania: dynamiczne i statyczne. W trakcie scyntygrafii dynamicznej nerek, chory jest w zakresie widzenia gammakamery. W owym czasie dostaje środek, a całe badanie trwa niecałe 30min. W wypadku scyntygrafii statycznej, badanie zaczyna się po 1 czy 4 godzinach od dożylnego przyjęcia radioizotopu. Scyntygrafia nerek ułatwia zdiagnozowanie ich kształtu, położenia lub wielkości.

Scyntygrafia nerek – wskazania

Scyntygrafię nerek wykonywa się po uprzednim skierowaniu specjalisty lekarza. Badanie to jest niezbędne zwłaszcza osobom, które:
mają na nadciśnienie tętnicze (przypuszczenie zwężenia tętnicy nerkowej, jako etiologie),
mają guzy nerki, a również nadnercza,
chcą skontrolować pracę nerek po przebytych dolegliwościach i operacjach,
chcą zweryfikować pracę nerki po jej przeszczepie,
zmagają się z gruźlicą nerek,
mają przypuszczenie cofania moczu z pęcherza moczowego do moczowodów,
zmagają się z zablokowanym odpływem moczu,
mają genetyczne choroby nerki

Czym jest i po co wykonuje się scyntygrafię nerek

Jak przebiega scyntygrafia nerek?

Chory musi być przed scyntygrafią nerek dobrze nawodniony – stosuje mu się 0,5-1 l płynu niegazowanego a nie winien być na czczo. W wypadku osób, które nie potrafią pić składa się kroplówkę. Dzieciom składa się środek uspokajający czy kieruje się znieczulenie ogólne, bo podczas analizowania chory musi być bez ruchu. Zanim zacznie się badanie scyntygraficzne nerek chory przekazuje lekarzowi właściwe wyniki badań – ultrasonograficzne, tomografii komputerowej. Gdy chory nie ma założonego wkłucia dożylnego, pielęgniarka zakłada je przed badaniem. Potem chory proszony jest o opróżnienie pęcherza. W wypadku scyntygrafii dynamicznej, chory wpierw składa się na wznak w polu widzenia gamma-kamery, wówczas wstrzykuje mu się radioznacznik oraz badanie rozpoczyna się w tym jednym czasie. Całość trwa blisko pół godziny. Gdy wykonujemy scyntygrafię statyczną badanie wykonywa się po 2-4 h od podania dożylnie radioznacznika.

Scyntygrafia nerek u dzieci oraz niemowląt

Badanie scyntygraficzne nerek, może być też wykonywane u dzieci oraz dzieci. Największym kłopotem jej, jest fakt, że w ciągu analizowania należy leżeć nieruchomo. Z tego powodu, dzieci, niejednokrotnie otrzymują środek uspokajający, lub czasem ogólne znieczulenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here