Jak się przygotować do egzaminu z języka angielskiego?

0
873
Jak się przygotować do egzaminu z języka angielskiego?

Język angielski to najczęściej wybierany język obcy na egzaminie gimnazjalnym, egzaminie dojrzałości oraz na egzaminie ósmoklasisty, który po raz pierwszy uczniowie szkół podstawowych będą zdawać wiosną 2019 roku.

Aby uzyskać dobry wynik z tego egzaminu, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Na egzaminie z języka angielskiego sprawdzana będzie umiejętność czytania, rozumienia tekstów, tworzenia własnych wypowiedzi, trzeba znać słówka, zasady gramatyki.

Przygotowania należy zacząć wystarczająco wcześnie

Przygotowań do egzaminu nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Nauka powinna odbywać się systematycznie, dobrze jest wyznaczyć sobie dni tygodnia i godziny, w jakich będziemy się uczyć. Starajmy się rozwiązywać jak najwięcej testów z lat poprzednich. Im wcześniej zaczniemy przygotowania oraz im więcej testów rozwiążemy, tym lepiej przygotujemy się do egzaminu.

Zanim rozpoczniemy przygotowania, warto skompletować wszelkie pomoce naukowe, repetytoria, np. Longman Repetytorium Maturalne, podręczniki z lat poprzednich, słowniki, słownik tematyczny.

Jeżeli język angielski nie jest naszą mocną stroną, skorzystajmy z porad fachowców. Warto wziąć udział w kursach językowych. Nauczyciele, którzy je prowadzą, mają ogromne doświadczenie. Jeżeli do kursu przystąpimy wystarczająco wcześnie, mamy szansę nadrobić wszelkie zaległości.

Nowe słówka i zwroty warto zapisywać na karteczkach i powiesić je w widocznym miejscu, np. nad biurkiem czy nad łóżkiem. Wtedy odruchowo będziemy zerkać na słówka, które z czasem utrwalą się w naszej pamięci. Nowe słówka starajmy się przyswajać stopniowo, wkuwając na raz długą listę słówek możemy mieć problemy z ich zapamiętaniem i słówka mogą nam się mylić.

Dobrym sposobem na utrwalenie słownictwa i wymowy oraz na doskonalenie umiejętności rozumienia tekstu słuchanego jest słuchanie angielskiego radia, audycji w języku angielskim.

Warto też czytać jak najwięcej na głos, w ten sposób przywykniemy do brzmienia swojego głosu w języku angielskim, a to pozwoli poczuć się swobodniej i pewniej na maturze ustnej. Starajmy się też rozmawiać z kolegami i koleżankami po angielsku, tym sposobem wyćwiczymy umiejętność mówienia.

Kilka dni przed egzaminem nie przyswajajmy już nowego materiału, ale postarajmy się uporządkować i utrwalić zdobytą wiedzę. Trzeba też nastawić się pozytywnie, uwierzyć we własne możliwości. Jeśli uczeń jest dobrze przygotowany, egzamin nie powinien sprawić mu problemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here