Złamanie kości śródstopia – objawy, leczenie i rehabilitacja

0
2724
Złamanie kości śródstopia

Złamanie kości śródstopia, przede wszystkim piątej, na które skarży się Justyna Kowalczyk, to powszechnie spotykany typ złamania nie tylko u sportowców. Skomplikowany układ kości nogi oraz ich połączeń jest narażony na stałe obciążenia, a także mało odporny na urazy. Które są etiologii oraz sygnały złamania kości śródstopia? Jak jest leczenie tego rodzaju złamań? Jak długo trwa rehabilitacja? Złamanie kości śródstopia to przerwanie ciągłości kości środkowej nogi na skutek przekroczenia granicy jej wytrzymałości.

Złamanie kości śródstopia – etiologii

Do złamania kości śródstopia dochodzi niejednokrotnie w okresie dużego wysiłku sportowego, czyli podczas uprawiania sportu czy ciężkiej pracy fizycznej. Etiologią tychże złamań są urazy mechaniczne, stłuczenia i uderzenia. Złamanie kości śródstopia ze powodu na miejsce złamania i proces dzieli się na trzy typy:
złamanie tenisisty – cechuje się złamaniem z oderwaniem niewielkiego fragmentu kości, że być wywołane nagłym pociągnięciem przez ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego czy rozcięgno podeszwowe. Taki uraz może powstać np. w ciągu gry w tenisa przy gwałtownym zatrzymaniu ruchu po podbiegnięciu do piłki, stąd nazwa urazu,
złamanie Jones’a – jest niejednokrotnie diagnozowanym urazem śródstopia, umiejscowione jest 1,5 cm od końca kości, czyli na ściany jej nasady oraz przynasady oraz wywołane jest nieprawidłowym postawieniem nogi na jej boku.

co w przypadku złamania kości śródstopia

Złamanie kości śródstopia – leczenie oraz rehabilitacja

Leczenie tak zwanego złamania tenisisty zazwyczaj wiąże się do działania w obuwiu z twardą podeszwą, lub do założenia gipsu marszowego. W części wypadków całkowite wyleczenie następuje po blisko 8 tygodniach. Leczenie nieprzemieszczonego złamania Jones’a polega na unieruchomieniu nogi w gipsie na 6-8 tygodni. W owym terminie nie wolno obciążać kończyny. Odmiennie leczenie przebiega u sportowców. W ich wypadku potrzebne jest leczenie chirurgiczne, zwłaszcza więc, iż złamania rodzaju Jones’a leczone opatrunkiem powszechnie nie zrastają się. Jest również ryzyko nastąpienia ponownego złamania w krótkim okresie od zrośnięcia się kości. Złamania ze osłabienia goją się niezwykle ciężko – chociażby do 20 tygodni. Należy podkreślić, iż chociażby w obecnym okresie kość że nie zrosnąć się. W wypadku złamania ze osłabienia stopę unieruchamia się przy użyciu szyny czy gipsu. W pewnych wypadkach może być odpowiednie leczenie chirurgiczne. Jednak leczenie każdego typu złamania z przemieszczeniem polega na leczeniu operacyjnym, którego celem jest usunięcie odłamków kości. Złamania ze osłabienia goją się niezwykle ciężko – chociażby do 20 tygodni. Należy podkreślić, iż chociażby w obecnym czasie kość może nie zrosnąć się. W wypadku złamania ze osłabienia stopę unieruchamia się przy użyciu szyny czy gipsu. W pewnych wypadkach może być odpowiednie leczenie chirurgiczne. Jednak leczenie każdego typu złamania z przemieszczeniem polega na leczeniu operacyjnym, którego celem jest usunięcie odłamków kości. Gdy choroby bólowe są niezwykle wielkie, specjalista może rozpocząć decyzję o wstrzyknięciu tzw. blokady, która działa jak środek przeciwbólowy oraz wtedy choroby są zdecydowanie mniejsze.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here