Badanie EMG – na czym polega elektromiografia?

0
2497
badanie emg

Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni oraz nerwów. W kontakcie z tym EMG jest potrzebne w diagnozowaniu wielu wad neurologicznych oraz układu mięśniowego. Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji układu mięśniowego, a również obwodowego układu nerwowego. EMG jest dobre w ocenie wielu wad nerwowo-mięśniowych, bo pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, określić ich szerokość oraz charakter, a również określić dynamikę przebiegu chorobowego w badanym mięśniu. W kontaktu z tym badanie elektromiograficzne można skorzystać w celu zdiagnozowania np. dystrofii mięśniowych, stwardnienia bocznego zanikowego lub rdzeniowego zaniku mięśni. EMG jest wykorzystywane zarówno w celu diagnozy wad, w ciągu jakich dotarło do zniszczenia nerwów na efekt ich nacisku (np. zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu), jak i wad złącza nerwowo-mięśniowego, np. miastenii.

Elektromiografia – czym jest toż badanie?

Elektromiografia (EMG) jest badaniem stosowanym w rozpoznawaniu wad mięśni oraz nerwów obwodowych. Badanie pozwoli na dokładne określenie umiejscowienia zmian patologicznych w mięśniach, a również pozwoli na ocenę szybkości bycia tychże zmian. Jest to badanie mięśni wykonywane w celu diagnostyki ich prace elektrycznej. Składa się je za pomocą specjalnego przyrządu – elektromiografu.
Są dwa typy badań elektromiograficznych:
1. elementarne – tzw. igłowe. Ocenia ono odpowiedź na stymulację mięśnia – na bodziec elektryczny doprowadzany do niego profesjonalną elektrodą igłową – wkłuwaną do mięśnia. Badanie to pozwoli uzyskać informacje o pojedynczej jednostce ruchowej. W sklep takiej jednostki wchodzi neuron ruchowy oraz unerwiana przez niego część komórek mięśniowych. Gwarantuje to odróżnienie wad mięśni od wad nerwów obwodowych. Podczas tego analizowania możliwa jest rejestracja mięśni głębiej położonych.
2. powierzchniowe – stosowane są tutaj elektrody naskórne, umiejscowione nad brzuścem mięśnia. Wykorzystuje się rejestrację mięśni z obu stron ciała. Badanie to gwarantuje ocenę rozległości przebiegu chorobowego w wielu partiach mięśni, a również jest do oceny pracy innych partii mięśni.
Czynność elektryczna mięśni połączona jest z jonami, a konkretnie ze zdolnością przenikania jonów sodu oraz potasu w zakresie komórki mięśniowej. Następuje wtedy polaryzacja ładunku elektrycznego wnętrza komórki w stosunku do jej błony komórkowej. Potencjał polaryzacji ulega zmianom w współzależności od pracy mięśnia.

Czym jest Elektromiografia czyli badanie EMG

Elektromiografia – wskazania oraz przeciwwskazania

Wskazaniem do wykonania EMG są sygnały nieprawidłowego działania nerwów obwodowych oraz mięśni, a często zespoły korzeniowe-szyjne oraz lędźwiowo-krzyżowe (rwa barkowa, rwa kulszowa), zespoły sztywności o różnej etiologii, a również zbytnie nieprawidłowe rozciągnięcie w czasu wad układu nerwowego (spastyczność). Uszkodzenia poszczególnych mięśni w wynik urazu czy kontuzji i są wskazaniem do wykonania analizowania. Podobnie jak w wypadku elektroneurografii, przeciwwskazaniami do wykonania analizowania elektromiograficznego są wszczepiony elektryczny rozrusznik serca, elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) czy w badanej strefie ciała.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here