Rodzaje survivalu – na czym polegają poszczególne z nich?

0
116
Rodzaje survivalu

Survival to sztuka przetrwania. Uczy nas, jak poradzić sobie w trudnych warunkach i niespodziewanych sytuacjach. Poznane techniki, sprzęty, narzędzia czy gadżety mogą być przydatne zarówno w miejskiej dżungli, jak i w tej prawdziwej, odległej od cywilizacji. Ponadto w trakcie klęsk żywiołowych czy znajdując się w regionie, który jest w stanie wojny.

Survival to jednak szerokie pojęcie i wyróżnia się trzy jego główne rodzaje. Czas je poznać!

Rodzaje survivalu – czym się charakteryzują?

Survival sam w sobie jest sztuką przetrwania i dotyczy nabywania umiejętności, które mogą się przydać zarówno w warunkach domowych, jak i poza nimi, w trakcie wypraw w nieznane, bliższych czy dalszych wyjazdów, ale i w sytuacji, gdy dochodzi do klęsk żywiołowych. Tego wszystkiego można się nauczyć, korzystając z ogólnodostępnych źródeł, ale i podczas specjalnych kursów czy obozów.

Warto również wiedzieć, że wymienia się trzy główne rodzaje survivalu, a każdy z nich ma inną charakterystykę. Są to zatem:

– survival zielony – jest to najpopularniejszy rodzaj survivalu, w którym kluczowe znaczenie ma umiejętność przetrwania w trudnych warunkach, wśród dzikiej przyrody, ale z jej poszanowaniem. Zainteresowane osoby uczą się zatem, jak poradzić sobie np. z pozyskaniem pożywienia czy rozpaleniem ogniska, ale bez szkody dla środowiska, w tym roślin czy zwierząt. Chodzi o to, aby umieć przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach, ale nie naruszając i nie niszcząc przyrody. Tu kluczowe znaczenie mają zarówno umiejętności, jak i wykorzystywane sprzęty czy gadżety, typowe produkty survivalowe, dostępne np. na stronie https://karaluch.com.pl/;

survival miejski – jak sama nazwa wskazuje, dotyczy on umiejętności przetrwania i poradzenia sobie w trudnych warunkach, ale zastanych w środowisku miejskim. Chodzi o to, by poradzić sobie w gęsto zaludnionych obszarach, gdy zagrożenie może pochodzić od środowiska, ale i od człowieka. Survival miejski będzie zatem dotyczył m.in. radzenia sobie w czasie klęsk żywiołowych czy ataków terrorystycznych. Przydatne będą umiejętności, takie jak ewakuacja czy udzielanie pierwszej pomocy;

survival wojskowy związany jest z taktyką przetrwania na polu walki. Aby przeżyć, trzeba korzystać z nabytych umiejętności i wiedzy, dostępnych narzędzi czy sprzętów. Odbywa się to bez względu na to, jak bardzo ucierpi środowisko. Jedne z ważniejszych umiejętności, które zdobywa się np. podczas szkoleń z tego typu survivalu, to techniki kamuflażu, komunikacji niewerbalnej, samoobrony, budowania schronień czy też pozyskiwania pożywienia z terenów wroga.

Sprzęt, który ma znaczenie

Niezależnie od rodzaju survivalu, liczą się nie tylko nabyte umiejętności teoretyczne i praktyczne, ale i zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Przydatne mogą być latarki, wielofunkcyjne noże, elementy służące budowaniu schronienia, zapałki czy kompas. Ponadto odpowiednia odzież, plecak, w którym można wszystko przechować, a także zapasy wody i żywności.

Jak widać survival niejedno ma imię!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here