Zmywanie naczyń to czynność, która dla wielu osób nie należy do najprzyjemniejszych. Dodatkowym problemem są zaschnięte plamy z tłuszczu, które bardzo często powstają na naczyniach żaroodpornych. Aby je doczyścić, można użyć gotowych preparatów czyszczących jak: pianki czy płyny do naczyń bądź zastosować domowe sposoby, np. ocet spirytusowy.
Najlepszym sposobem na idealnie czyste naczynia jest ich dokładne czyszczenie, najlepiej tuż po użyciu, kiedy tłuste plamy nie zdążyły jeszcze zaschnąć. Z kolei, gdy nie ma się takiej możliwości, kilka sprawdzonych sposobów pomoże utrzymać akcesoria kuchenne w perfekcyjnej czystości.
Gorąca woda i płyn do mycia naczyń
Na silnie zabrudzone naczynie żaroodporne sam płyn do naczyń może nie wystarczyć. Wówczas należy zalać szkło wrzątkiem lub bardzo gorącą wodą i pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Ciepła woda spowoduje, że tłuszcz będzie znacznie łatwiejszy do usunięcia. Odmoczone naczynie wystarczy umyć później przy pomocy szorstkiej gąbki z dużą ilością zwykłego płynu do mycia naczyń. Czyszcząc szkło, należy zwrócić szczególną uwagę na obrzeża i uchwyty, aby dokładnie oczyścić je z zalegającego tłuszczu.
Sposób na bardzo stare osady z tłuszczu
Ekstremalnie stare plamy z tłuszczu, których nie usunęły klasyczne środki czyszczące, pomogą usunąć specjalistyczne preparaty do mycia piekarnika lub grilla. Płyny tego typu mają bardzo silne działanie, dlatego skutecznie usuwają trudny do czyszczenia zaschnięty tłuszcz, bez konieczności wcześniejszego namaczania. Należy jednak pamiętać, że po zastosowaniu takiego preparatu naczynie żaroodporne wymaga dokładnego oczyszczenia, najlepiej dwukrotnego w zmywarce włączonej na najsilniejszy program.
Domowe sposoby na czyszczenie naczynia żaroodpornego
Do mycia naczynia żaroodpornego można sięgnąć po gotowe detergenty bądź skorzystać z domowego sposobu, jakim jest mieszanka sody oczyszczonej i octu spirytusowego w proporcjach 1:1. Połączenie obydwu tych składników tworzy skuteczny środek odtłuszczający, który świetnie sprawdzi się do czyszczenia zaschniętych plam z tłuszczu powstałych na naczyniu żaroodpornym. Gotową pastę należy umieścić w najbardziej zabrudzonych miejscach i dokładnie szorować gąbką, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Nieprzyjemny zapach octu można usunąć po kilkakrotnym wypłukaniu szkła w wodzie, najlepiej z dodatkiem płynu do mycia naczyń.