Wielkopłetwy w akwariach domowych

0
554
Wielkopłetwy w akwariach domowych

Wielkopłetwy zjednały sobie uznanie wielu hodowców w naszym kraju. Spotykamy je w zbiornikach osób początkujących jak i hodowców doświadczonych. Często jest łączona z innymi gatunkami ryb (choć nie wszystkimi), w obrębie tego samego zbiornika. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady hodowli wielkopłetwów oraz urządzania akwarium, w którym się znajdą. Podpowiadamy także w jakich warunkach wielkopłetwy czują się najlepiej oraz jak zadbać o ich dobrą kondycję i zdrowie. 

Hodowla wielkopłetwów – telegraficzne wprowadzenie 

Wielkopłetwy – nazywane także wielkopłetwami wspaniałymi – to gatunek ryb hodowlanych przypominających kształtem i proporcjami konwencjonalnego bojownika. Posiadają lekko zadarty ku górze pyszczek, dość długie płetwy oraz szeroki wachlarz na ogonie. Samce są pod tym względem bardziej intensywnie ubarwione oraz posiadają dłuższe płetwy, niż samice. Ponadto, u samców wyraźnie widoczne są kropki w okolicy skrzeli. 

W porównaniu do bojowników wielkopłetwy są zdecydowanie większe. Ich rozmiar może dochodzić do 8 cm. W ofercie sklepów akwarystycznych znajdują się rozmaite wersje kolorystyczne wielkopłetwów. Wyhodowano między innymi odmiany błękitne, ksantoryczne oraz pozbawione pasków. 

Dużym ułatwieniem hodowlanym jest fakt, że wielkopłetwy to ryby zamieszkujące liczne akweny na całym świecie, a ich tolerancja na temperaturę wody jest bardzo szeroka. Dzięki temu są to rybki łatwo dostępne w niemal każdym sklepie, a także stosunkowo tanie. 

Akwarium dla wielkopłetwów 

Wielkopłetwy należy hodować w odpowiednio przygotowanym zbiornika. Kluczowy jest dobór oprzyrządowania, które zagwarantuje odpowiednie warunki hodowlane. Zacznijmy od tego, że zbiornik na wielkopłetwy powinien być stosunkowo duży. Warto sięgać po akwarium długie na przynajmniej 80 cm. Zbiornik taki powinien wystarczyć dla pary oraz ich rybiego sąsiedztwa. Warto też obsadzić zbiornik dużą liczbą roślin, które stworzą praktyczne kryjówki. W okresie tarła, samce wielkopłetwów stają się dość agresywne, a pozostałe rybki chronią się przed nimi w gąszczu akwariowej roślinności. 

Wybierając urządzenia, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na filtr, który będzie oczyszczał wodę oraz pochłaniał obecne w niej zabrudzenia. Obecność filtra jest o tyle ważna, że stan i profil biochemiczny wody mają olbrzymi wpływ na rozwój wielkopłetwów oraz na ich żywotność. Polecamy zapoznać się z ofertą polskiego producenta oprzyrządowania dla akwarystów, które powinno idealnie pasować do wymagań omawianego gatunku: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-wewnetrzne/.

Warto też wybrać grzałkę z termostatem, która pomimo dużej odporności wielkopłetw na zmienne temperatury, pomoże zachować stabilne warunki w zbiorniku. Ponadto warto rozważyć zakup ozdób akwariowych, o rozbudowanym kształcie, oraz wyposażonych w liczne wnęki i elementy odstające. Produkty takie przydadzą się do wykorzystania w formie rybich kryjówek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here