Kiedy dochody marynarza podlegają opodatkowaniu?

0
739
Kiedy dochody marynarza podlegają opodatkowaniu?

Wielu marynarzy, którzy pracują za granicą uważa błędnie, że nie ma konieczności ich rozliczeń w kraju poprzez roczne zeznanie podatkowe w formie arkuszy PIT-36. Jest to, jednak błędem. Ponadto wiele wątpliwości dostarczają także takie kwestie jak rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy. Wówczas warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, który wskaże kiedy dochody marynarzy podlegają opodatkowaniu i na jakich zasadach. Dzięki temu uniknie się problemów związanych z brakiem rozliczenia lub jego błędną formą.

Podatki dla marynarzy pracujących za granicą

Przepisy wskazują, że osoby, które pracują za granicą mają obowiązek rozliczania dochodów w kraju, którego są obywatelami. Dotyczy to też kwestii jaką jest podatek za pracę marynarzy. Rozliczanie podatków marynarzy polega na tym, że wynagrodzenia uzyskane przez osoby fizyczne podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co reguluje art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Inną sytuację mamy, kiedy dochód z pracy marynarzy zostanie opodatkowany także za granicą, tj.w kraju wykonywania pracy. W takiej sytuacji w Polsce unika się płacenia podwójnego opodatkowania, co byłoby niekorzystne dla marynarzy. Zastosowanie ma wówczas metoda o której mowa w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która stanowi metodę odliczenia proporcjonalnego.

Skorzystanie z pomocy fachowca podczas rozliczeń za pracę marynarzy

W przypadku wątpliwości co do kwestii prawnych związanych z podatkami dla marynarzy warto zdecydować się na pomoc fachowców. To zdecydowanie lepsza i bezpieczniejsza droga postępowania niż próby interpretowania przepisów na własną rękę. Te bowiem są zawiłe i czasami trudne w analizie dla przeciętnego człowieka. Nie poleca się również kierowania opiniami innych osób, które nie zawsze okazują się słuszne.

Pomocą w zakresie kwestii jaką stanowią podatki marynarskie służy dobry radca podatkowy dla marynarzy i kancelaria radcowska, której adres można znaleźć także w sieci: radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here