Witaminy i minerały

3
20592
witaminy i minerały

W optymalnych warunkach, organizm ludzki działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Wszystkie części funkcjonują bez zarzutu i sprawnie ze sobą współpracują. Jednakże równowaga ta może być bardzo łatwo zaburzona. Wystarczy bowiem, że chociażby jeden element tej cudownej maszyny przestanie odpowiednio działać, a cała reszta zaczyna być obciążona. Takim elementem może być niedobór jakiegoś ważnego składnika, który zazwyczaj powinniśmy dostarczać do organizmu wraz z jedzeniem. Mówiąc o takich substancjach, zazwyczaj chodzi o witaminy i minerały.

Witaminy i minerały

Każdy zapewne zdaje sobie sprawę, że niektóre produkty spożywcze mają więcej wartościowych substancji odżywczych niż inne. Witaminy i minerały można łatwo znaleźć w owocach i warzywach, dlatego też produkty te są nieustannie polecane przez dietetyków i lekarzy. Jednakże o czym nie zawsze się wspomina to fakt, że nawet przy przestrzeganiu diety bogatej w pełnowartościowe produkty, możliwe jest wystąpienie niedoborów w organizmie. W jaki sposób do tego dochodzi? Otóż układ pokarmowy każdego człowieka działa nieco inaczej. Niektórzy ludzie wchłaniają substancje z pokarmu lepiej, inni zaś gorzej. Wszyscy jednak muszą się liczyć z faktem, że bez względu na jakość spożywanego pożywienia, witaminy i minerały w nich występujące nie zostaną wchłonięte przez organizm w stu procentach. Jednocześnie zapotrzebowanie na te składniki wcale nie maleje, więc oczywiste jest, że aby uniknąć groźnych niedoborów, należy znaleźć inny sposób na dostarczanie do organizmu tych niezbędnych substancji.

Suplementy diety

Sposobem tym są oczywiście suplementy diety, które występują w postaci, która ułatwia wchłanianie zawartych w nich substancji. Dzięki temu regularne stosowanie suplementów diety pomoże w uzupełnieniu braków witamin oraz minerałów w diecie. Witaminy i minerały są szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ są niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu dziecka. Dlatego to zwłaszcza w przypadku najmłodszych powinno się zadbać o odpowiednią zrównoważoną dietę i dodatkowe przyjmowanie suplementów. Dotyczy to oczywiście również kobiet w ciąży, bowiem w tym stanie istnieje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały – wszakże organizm kobiety pracuje i za siebie, jak i za rozwijające się w nim dziecko. Tak samo osoby starsze, które z wiekiem bardzo często rozwijają problemy z wchłanianiem pokarmu, powinny rozważyć regularną suplementację, jeżeli chodzi o witaminy i minerały. Pozwoli to wzmocnić organizm i znacznie poprawić ich kondycję fizyczną.

Jednakże w tym wszystkim warto nie zapominać, że osoby dorosłe również bardzo często są narażone na wystąpienie niedoborów. Zwłaszcza przy szybkim trybie życia, częstym stresie i regularnym piciu kawy czy innych substancji, które wypłukują witaminy i minerały w organizmu. Witaminy i minerały można kupić w różnej formie. Mogą to być syropy, tabletki, jak i krople. Są powszechnie dostępne i zazwyczaj sprzedawane w bardzo rozsądnych cenach. Sprawia to, że są najprostszym sposobem aby zadbać o swoje zdrowie. Każdy powinien tego spróbować!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here