Urolog – diagnostyka i leczenie chorób układu moczowo-płciowego

0
651
urolog

Wraz z moczem wydalamy z organizmu uboczne produkty przemiany materii – odpowiedzialny jest za to układ moczowy, którego najważniejszymi elementami są nerki, pęcherz moczowy, moczowody oraz cewka moczowa. Również w tym układzie diagnozuje się liczne mniej i bardziej poważne choroby.

Choroby układu moczowego

Zdarzają się one zarówno u mężczyzn, kobiet, jak i dzieci. Do najczęstszych należą między innymi różnego rodzaju infekcje i zakażenia układu moczowego, a także kamica, nietrzymanie moczu, częstomocz oraz nowotwory, w tym między innymi nerek. Ich diagnostykę przeprowadza urolog.

Ponadto pacjentami lekarzy zajmujących się chorobami układu moczowo-płciowego są bardzo często mężczyźni. Do najczęstszych schorzeń, których doświadczają, należą między innymi przerost gruczołu krokowego, czyli tzw. prostaty, a także wodniak jądra. Już małych chłopców mogą dotyczyć takie problemy jak stulejka czy wnętrostwo.

Specjalista od chorób układu moczowo-płciowego

Układ moczowy ze względu na to, że ma wspólne cechy z płciowym, określany jest mianem moczowo-płciowego. Specjalistą od diagnozowania i leczenia chorób tego układu jest lekarz urolog. W swojej pracy posiłkuje się on między innymi specjalistycznymi badaniami, np. ultrasonograficznym czy palpacyjnym.

Jako że badania w gabinecie urologicznym nie należą do najprzyjemniejszych, to wielu mężczyzn odwleka wizytę. Nie jest to dobra decyzja – szybka diagnoza to przede wszystkim szybkie i znacznie bardziej skuteczne leczenie. Jest to szczególnie istotne przy bardzo poważnych chorobach.

Co powinno niepokoić i skłonić do wizyty u urologa?

Objawy ze strony układu moczowego zazwyczaj dają o sobie znać przy okazji oddawania moczu. W zależności od rodzaju choroby może to być ból przy oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, parcie na pęcherz, częstomocz czy inne i niepokojące zabarwienie moczu. Wtedy należy udać się do lekarza.

Inne objawy, jakie pojawiają się przy chorobach tego układu, to na przykład pieczenie okolic intymnych lub zmiana w ich wyglądzie, obrzęki kończyn dolnych czy zaburzenia erekcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here