Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

0
1456
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Dobre przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej to podstawa! Nie tylko podniesie ono twoją pewność siebie, lecz również sprawi, że lepiej wypadniesz przed rekruterem lub przyszłym pracodawcą.

Dowiedz się, z kim będzie rozmawiać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Niezależnie od tego w jakiej lokalizacji interesuje cię praca – Wrocław, Warszawa czy też w innym mieście, zbierz jak najwięcej informacji o firmie do której aplikujesz. Zainteresuj się tym, co ma w ofercie, jakie są warunki zatrudnienia, ile osób liczy przedsiębiorstwo, jak długo istnieje na rynku i jakimi opiniami się cieszy. To sprawi, że będziesz mógł zadać trafniejsze pytania, a jednocześnie pokażesz, że naprawdę zależy ci na potencjalnej pracy. Pomoże ci to także uniknąć niezręcznej sytuacji w której zapytasz o coś o czym informacje można bez problemu znaleźć np. na stronie firmowej przedsiębiorstwa.

Sprawdź również to, z kim będziesz rozmawiał, dowiedz się, czy idziesz na rozmowę do agencji pośrednictwa pracy czy też spotkasz się bezpośrednio z potencjalnym pracodawcą. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie zadawać pytania i na ile szczegółowo objaśniać niektóre zagadnienia (zwłaszcza jeśli ubiegasz się o stanowisko wymagające specjalistycznych umiejętności).

Przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Nie chodzi tutaj o to żebyś uczył się tych odpowiedzi na pamięć, lecz o to żebyś przeanalizował swoją dotychczasową drogę zawodową, przypomniał sobie jakie stanowiska wcześniej zajmowałeś, jaki był twój zakres obowiązków, za co byłeś odpowiedzialny w poprzednich firmach etc. Powinieneś umieć wymienić swoje mocne i słabe strony, wiedzieć czego oczekujesz od przyszłego pracodawcy i dlaczego chcesz pracować akurat w tej konkretnej firmie. Przygotuj sobie także odpowiedź na pytanie o to, ile chciałbyś zarabiać i jakiej formy zatrudnienia oczekujesz, gdyż pracodawca z pewnością cię o to zapyta.

Bądź konkretny

Jeśli opowiadasz o swoich osiągnięciach lub sukcesach, postaraj się podawać konkretne przykłady, które je obrazują. Dzięki temu rozmowa stanie się bardziej konkretna, a ty wypadniesz wiarygodnie. Nie bój się chwalić sukcesami, ale umiej przyznać się do ewentualnych porażek. Jeśli zostaniesz o nie zapytany, wyjaśnij, z czego one wynikały i opowiedz, czego się dzięki nim nauczyłeś. Pamiętaj, że nie ma ludzi nieomylnych, więc ewentualne potknięcia nie przekreślają twojej szansy na otrzymanie wymarzonej posady.

Nie mów źle o byłym pracodawcy

Niezależnie od tego, dlaczego odszedłeś z poprzedniej firmy, powstrzymaj się od krytycznych uwag na temat wcześniejszego miejsca pracy. Wszelkie niepochlebne opinie będą bowiem świadczyły negatywnie nie tyle o twoim byłym szefie, co o tobie. Po pierwsze, możesz wyjść na osobę sfrustrowaną, rozżaloną i taką, która lubi plotki, po drugie twój przyszły szef (jeśli to on prowadzi rozmowę) może pomyśleć, że jeśli wasza współpraca się nie ułoży, to za jakiś czas to na jego temat będziesz wygłaszał podobne opinie.

Przyjdź o wyznaczonej godzinie

Sprawdź wcześniej to, gdzie znajduje się firma, do której wybierasz się na rozmowę i dowiedz się (zwłaszcza jeśli mieszkasz w dużym mieście), jak tam dojechać. Nie spóźnij się na rozmowę, ale i nie przychodź sporo przed czasem. Spóźnianie się to brak szacunku w stosunku do twojego rozmówcy, zaś pojawienie się dużo wcześniej, to kłopot i dla ciebie i dla rekrutera. Może się bowiem okazać, że rozmawia on jeszcze z poprzednim kandydatem, a tobą… nie ma się kto „zająć”.

Czytaj także: Jak napisać CV?

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here