Przykładowe zastosowania regulatorów temperatury w przemyśle

0
803

Prawidłowy przebieg wielu procesów technologicznych zależy od temperatury. W celu zachowania pełnej kontroli nad wartością tego parametru oraz przebiegiem określonego procesu technologicznego w pulpicie sterowniczym zwykle instaluje się tzw. regulator temperatury. To mikroprocesorowe urządzenie przeznaczone do sterowania temperaturą, współpracujące z przemysłowymi czujnikami temperatury, zwykle wyposażone w cyfrowy wyświetlacz pokazujący aktualną wartość tego kluczowego parametru.

Rodzaje regulatorów temperatury

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów tego typu urządzeń, w tym profesjonalne modele dedykowane zakładom specjalizującym się w przetwórstwie tworzyw sztucznych czy gumy, a także przeznaczone do kontrolowania temperatury w piecach przemysłowych czy specjalistycznych suszarkach. Praktycznie każdy profesjonalny regulator temperatury jest urządzeniem przystosowanym do bezpośredniej współpracy z jednym lub kilkoma przemysłowymi czujnikami temperatury. Najpopularniejsze modele tego typu urządzeń to regulatory PID, z regulacją proporcjonalną, regulacją dwustawną z histerezą, z profilem czasowym, a także ich wersje przeznaczone do montażu na szynę DIN. Niezależnie od rodzaju praktycznie każdy modele przemysłowego regulatora temperatury jest wyposażony w czytelny wyświetlacz cyfrowy, co pozwala na dokonywanie bieżących odczytów oraz precyzyjnie ustawianie pożądanych wartości.

Do czego używa się regulatorów?

W związku z tym, że podstawowym przeznaczeniem mikroprocesorowych regulatorów temperatury jest sterowanie temperaturą oraz odczytywanie jej aktualnej wartości, tego typu sprzęt pomaga w kontrolowaniu wielu procesów przemysłowych. Regulator temperatury to nieodzowny element linii technologicznych wykorzystywanych w przemyśle tworzyw sztucznych i gumy, w przetwórstwie tego typu materiałów, stosowany w systemach wykorzystujących procesy wypalania i suszenia, używany do kontrolowania temperatury w piecach i innych urządzeniach o podobnym przeznaczeniu. Ze względu na szerokie możliwości stosowania tego typu sprzętu, firmy zajmujące się jego produkcją oferują wiele rodzajów urządzeń o zróżnicowanej specyfikacji technicznej.

Głównym zastosowaniem dowolnego rodzaju przemysłowych urządzeń do regulacji temperatury jest sterowanie jej wartością dla uzyskania pożądanego efektu technologicznego. Regulatory wykorzystuje się w przemyśle wytwórczym i przetwórczym, między innymi w zakładach zajmujących się produkcją tworzyw sztucznych czy wyrobów z gumy. Tego typu sprzęt może być stosowany także w przemyśle spożywczym oraz w wielu innych branżach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here