Przesiewacz bębnowy do odpadów to maszyna wykorzystywana do przesiewania różnego typu sypkich materiałów. Działają one na zasadzie bębna obrotowego, w którym umieszczona zostaje powierzchnia sitodrukowa. W czasie obracania się bębna materiał zostaje przesiany przez sita, dzięki czemu możliwe staje się oddzielenie różnych frakcji odpadów czy materiałów. Przesiewacz bębnowy do odpadów znajdzie między innymi zastosowanie w kopalniach, cementowniach, zakładach przemysłowych czy w sortowniach odpadów. Do jakich odpadów dokładnie sprawdzi się takie urządzenie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Przesiewacz bębnowy do odpadów – jakie są jego zalety?
Największą z zalet przesiewacz bębnowego, nie tylko stacjonarnego, ale też mobilnego, jest jego duża efektywność w procesie segregowania odpadów. Dzięki użyciu właściwych bębnów oraz sit jest w stanie rozdzielać różnorodne frakcje odpadów, co pozwala na ich dalszy proces przetwarzania.
Ponadto przesiewacz mobilny jest niezwykle praktyczny i prosty do transportu pomiędzy placami budowy, co umożliwia jego wykorzystanie w różnorodnych lokalizacjach. Natomiast przesiewacz bębnowy w wersji stacjonarnej odznacza się sporą wydajnością i stanowi doskonałe rozwiązanie dla sporych np. sortowni odpadów.
Gdzie znajdą zastosowanie przesiewacze bębnowe do odpadów?
Przesiewacze bębnowe były używane już w XIX wieku. Bardzo długo korzystano z nich, chociażby w przemyśle młynarsko-zbożowym. Obecnie starsze wersje takich urządzeń zastępują nowoczesne maszyny zataczające, jak i wibracyjne.
Zwykle stosuje się je do segregowania odpadów komunalnych w różnorodnych dziedzinach przemysłu. Biorą także udział w przeróbce odpadów mineralnych. Sprawdzą się w pracy tak naprawdę z każdym materiałem, np.:
- biomasą,
- kruszywem,
- odpadami komunalnymi,
- węglem,
- kompostem,
- ziemią.
Jeżeli przesiewane mają być odpady inne aniżeli komunalne, konieczne jest zastosowanie przesiewaczy jednopłaszczyznowych – wykonują one płaskie ruchy i mogą mieć różne kształty torów. Pracują synchronicznie, jak i przeciwbieżnie. Obecnie stanowią one najczęściej stosowane przesiewacze w przemyśle wydobywczym oraz pochodnym.
Przesiewacze bębnowe są w stanie zapewnić sporą efektywność i bardzo dobrą jakość przedsiębiorstwom, które pragną zajmować się oczyszczaniem odpadów komunalnych. Istotne jest to, iż nie musimy ich kupować – można je także bez problemu wynajmować, co wpływa na znaczące obniżenie kosztów np. eksploatacyjnych.