Ćwiczenia na barki – jak dobrać?

0
878
Ćwiczenia na barki

Barki są bardzo ważną partią mięśni zarówno w aspektach wizualnych, jak i w kontekście ogólnej siły ciała. Trening barków, choć lubiany, często ograniczany jest do jedynie kilku najbardziej popularnych ćwiczeń. Zamiast tego, powinniśmy skupić się na tym, czego to akurat nasze barki potrzebują, gdyż rozwój mięśniowy każdego z nas jest kwestią indywidualną.

Najczęstsze zaniedbanie

Mięśnie naramienne składają się z części przedniej, bocznej i tylnej, choć oczywiście jest to tylko bardzo umowny podział na aktony – tak naprawdę całość mięśni naramiennych jest ze sobą scalona, aby móc jak najefektywniej pracować. Dokładnie tak działa cały nasz układ mięśniowy. Żaden z mięśni nie jest całkowicie izolowany nawet gdy stosujemy specjalnie stworzone do tego ćwiczenia.

Poprzez podstawowe ćwiczenia, które są kultywowane na siłowni, często zaniedbujemy jeden z aktonów, a mianowicie tylny. Warto więc dobierać zestawy ruchów, które aktywują go w szczególności. Akton ten odpowiada on za odwodzenia ramienia do tyłu.

Dobre ćwiczenia, które angażują tylne mięśnie naramienne:

  • odwrotne rozpiętki na maszynie „Butterfly”,
  • odwodzenie ramion w bok z hantlem w leżeniu,
  • unoszenie hantli w opadzie tułowia.

Jak często trenować barki?

Mięśnie naramienne składają się w większości z włókien czerwonych, a do tego są stosunkowo niewielką partią ciała. Wszystko to sprawia, że ich regeneracja jest szybsza, niż przykładowo, mięśni piersiowych. Niestety, są one również mięśniami pomocnymi przy trenowaniu wielu innych partii, więc wydłuża to trochę czas pełnego ich wypoczynku.

Oczywiście wszystko to jest sprawą indywidualną i zależy od intensywności naszych ćwiczeń. Warto dobierać je w taki sposób, aby w dać odpocząć mięśniom naramiennym w możliwie największym stopniu. Sami powinniśmy odczuć, kiedy mięśnie znów są gotowe do treningu na nie nakierowanego.

Kompendium wiedzy

Tak naprawdę można o barkach, a więc i mięśniach naramiennych, opowiadać bardzo długo, szczególnie jeśli ma się o nich rozległą anatomiczną i zebraną z doświadczenia wiedzę – tak właśnie zrobił Paweł Głuchowski, zapewniając nam obszerny poradnik (https://www.pawelgluchowski.pl/blog/trening/skuteczne-metody-trenowania-barkow). Dzięki niemu poznamy wszystkie tajniki tego, jak zbudować obszerne i silne mięśnie obręczy barkowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here