Informacje na temat badań genetycznych po poronieniu

0
665
Informacje na temat badań genetycznych po poronieniu

Medycyna niezwykle się rozwija, podobnie jak genetyka. Dzisiaj badania genetyczne dają odpowiedź na bardzo wiele trudnych pytań, dzięki czemu można odkryć między innymi przyczyny poronień. Badania genetyczne po poronieniach są zalecane dla tych par, u których taka trudna i tragiczna sytuacja wydarzyła się co najmniej dwa razy lub więcej.

Czym są badania genetyczne po poronieniach?

Poronienie jest prawdziwą tragedią. Oczywiście jest bardzo często nie związane z jakimikolwiek poważnymi problemami zdrowotnymi po stronie rodziców dziecka. Czasami po prostu dzieje się samoistnie i nie należy szczególnie drążyć tematu, a zwyczajnie po pewnym czasie ponownie starać się o maluszka. W pewnych sytuacjach jednak badania po poronieniach są wskazane. Kiedy? Gdy doszło do kilku poronień, kobieta nie jest w stanie utrzymać w ciąży, rodzice nie mają jeszcze dzieci.

Co dają badania po poronieniach?

Badania genetyczne po poronieniach wykonuje się najczęściej z krwi rodziców. Warto, aby przebadała się każda ze stron. Co dają takie badania? Między innymi odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy któryś z rodziców nie jest nosicielem jakiejś poważnej i często występującej mutacji genów, która prowadzi do powstania wad u rozwijającego się dziecka. Jeżeli tak właśnie jest, mutacja może być przekazywana w kolejnej ciąży. Warto to zdiagnozować, bo ta wiedza może ukierunkować na przykład sposób postępowania w ciąży. Czasami kobiety muszą bardziej odpoczywać, przyjmować jakieś konkretne leki, mogą być też konieczne zabiegi medyczne, dzięki którym ciążę uda się utrzymać.

Badania genetyczne płodu po poronieniu

Czy badania z krwi rodziców to jedyny sposób diagnostyki po poronieniu? Nie. Obecnie możliwe są również badania genetyczne płodu po poronieniu. Oznacza to, że pobierane są tkanki do badania od dziecka, a następnie sprawdza się, czy w przypadku tej konkretnej ciąży doszło do pojawienia się na przykład jakichś poważnych wad rozwojowych. Kto finansuje takie badania? Niestety trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. W Polsce nie ma refundacji na badania genetyczne, które są stosunkowo drogie, natomiast cena nie jest zaporowa na tyle, by nie skorzystały z niej naprawdę najbardziej zainteresowane osoby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here