Jak liczyć wiek psa

0
1440
Jak liczyć wiek psa

Każdy posiadacz czworonożnego pupila zastanawia się czasami, ile jego pies ma lat w przeliczeniu na „nasze” lata. Odpowiedź jak liczyć wiek psa nie jest taka prosta. Zależy to od czynników takich jak wielkość psa czy rasa.

Jak liczyć wiek psa?

Jak liczyć wiek psaPrzyjmuje się, że roczny pies jest na etapie rozwojowym ok. 15 letniego człowieka. Czyli mamy w domu nastolatka. Pies osiąga już dojrzałość płciową. Założenie, które jest najczęściej przyjmowane, że rok życia psa to ludzkie 7 lat jest niestety mitem. Jeden z wybitniejszych polskich kynologów prof. dr hab. Kazimierz Ściesiński zaproponował stosowanie przelicznika :

  • 6 mies. życia psa to 10 lat „ludzkich”
  • 10 mies. psa – 14 lat człowieka
  • 12 mies. psa – 15 lat człowieka
  • 18 mies. psa – 20 lat człowieka
  • 22 mies. psa – 22 lata człowieka
  • 2 lata psiaka to 24 lata ludzkie

Po tym okresie dodajemy co roku – 4 lata. Czyli po dwóch latach „starzenie się” zwalnia.
Oczywiście na wiek psa wpływ mają jego cechy osobnicze, czyli rasa i wielkość. Psy ras małych żyją znacznie dłużej od olbrzymów, za to dojrzewają szybciej. Szczeniak doga niemieckiego dorasta powoli, ale w wieku 8 lat jest już seniorem. Dla porównania 8 letni york jest uznawany za pieska w wieku średnim.

Problemy związane z wyznaczaniem wieku psa

Jeśli mamy pieska od szczeniaka oszacowanie jego wieku nie przysparza nam zatem trudności. Bardziej problematyczne jest określenie wieku psa, którego przygarnęliśmy np. ze schroniska już dorosłego i nie mamy informacji odnośnie daty jego urodzenia. Jego wiek możemy oszacować na podstawie sierści – pierwsze siwe włosy pojawiają się u ok. 5 letnich psów. Siwienie zaczyna się zazwyczaj od pyska psa. Wiek psa ocenimy także po stanie jego uzębienia, i tego które zęby i w jakim stopniu są starte. W razie trudności bez problemu wytłumaczy nam wszystko weterynarz. Kolejną zauważalną zmianą są oczy naszego pupila. Z upływem lat stają się one lekko zamglone, a wzrok psa się pogarsza. Na starość wiele psów ma problemy ze wzrokiem. Dzięki tym kilku prostym wskazówkom możemy oszacować wiek naszego pupila, tak aby odpowiednio dobrać najlepszą dla jego potrzeb karmę i dostosować ilość ruchu do jego możliwości i wymagań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here