Jak powstaje tęcza?

0
1647
Jak powstaje tęcza?

Tęcza jest jednym z najpiękniejszych zjawisk natury. Wszyscy się nią zachwycamy i gdy tylko dostrzegamy ją na pochmurnym niebie, czujemy się szczęśliwi i uśmiech sam pojawia się błyskawicznie na naszych twarzach. Uwielbiamy przyglądać się niebu po burzy czy silnym deszczu i wypatrywać tych pierwszych oznak tęczy – niezwykłych i jasnych kolorów, które coraz bardziej zaczynają uwidaczniać się pośród dużych chmur. A jak powstaje tęcza? W jaki sposób dochodzi do jej utworzenia się na niebie?

Jak powstaje tęcza?

Tęcza jest jednocześnie zjawiskiem meteorologicznym oraz zjawiskiem optycznym. Mówimy o niej, gdy na niebie zauważamy łuk kilku charakterystycznych kolorów, który zazwyczaj pojawia się na nim tuż po wystąpieniu pewnych opadów atmosferycznych. Do utworzenia się tęczy dochodzi na skutek rozszczepienia się promieni słonecznych. Normalnie sięgnęłyby one samej ziemi, ale jako że na swojej drodze napotykają na kropelki wody, muszą się przez nią przedostać i w ten właśnie sposób dochodzi do powstania niesamowitego zjawiska optycznego. Każda barwa ma swoją określoną długość i umiejscowienie. Mimo iż tęcze wyglądają dla nas różnie, łączy je ogólny schemat. Dzięki temu zawsze jesteśmy w stanie je rozpoznać. Przyglądając się im, zazwyczaj zachwycamy się pięknem natury i zaczynamy ją jeszcze bardziej doceniać.

Jak powstaje tęcza?Jak powstaje tęcza? Teraz już wiemy, w jaki sposób dochodzi do jej utworzenia się na niebie. Aby mogło dość do zaistnienia takiego zjawiska, musi wystąpić oczywiście pewien opad atmosferyczny. Jeżeli dalej nie rozumiemy schematu powstawania tęczy, możemy przeprowadzić w swoim domu mały i prosty eksperyment, który jeszcze lepiej nam to wszystko wytłumaczy. Do dowolnego szklanego naczynia wlejmy zwykłą wodą. Następnie umieśćmy w nim niewielkie lusterko bądź szybkę, ustawiając ją w taki sposób, aby była ona lekko pochylona w stosunku do samego naczynia. Próbujmy teraz poruszać naczyniem w taki sposób, aby promienie słoneczne mogły przedostać się na jego powierzchnię. Jeżeli umiejętnie to zrobimy, tęcza pojawi się na suficie naszego pomieszczenia. Na pewno będziemy tym zdumieni!

Najprawdopodobniej tęcza jest jednym z najcudowniejszych wytworów samej natury

Zawsze, gdy tylko dojdzie do silniejszych opadów atmosferycznych, starajmy się spędzić trochę czasu na dworze i przyjrzeć się bezchmurnemu już niebu. Być może dostrzeżemy na nim kolorową tęczę, a jeśli będziemy mieć więcej szczęścia, zauważymy na nim nawet dwa kolorowe łuki!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here