Odciski nie są w stanie zagrozić ludzkiemu życiu, ale mimo wszystko potrafią znacząco obniżyć jego ogólną jakość. Zwłaszcza gdy są duże i zaczynają obejmować niemalże całe stopy, nie pozwalają na normalne funkcjonowanie – ciężko się z nimi chodzi, a co dopiero wykonuje bardziej skomplikowane czynności bądź uprawia różne dyscypliny sportowe. Jeżeli nie są odpowiednio leczone i człowiek nic z nimi nie robi, same oczywiście nie znikają, a zaczynają sprawiać coraz większy ból i dyskomfort. Warto zatem wiedzieć, jak usunąć odcisk, aby nie fundować sobie tych dodatkowych przeszkód w życiu. Każdy, kto ma tendencję do tego typu zmian, powinien też nauczyć się im zapobiegać. Bo zwykle odcinki nie biorą się z niczego – są wynikiem chodzenia w nieodpowiednim obuwiu bądź skutkiem niedbałości o swoje ciało czy postawę.
Jak nie dopuścić do pojawiania się odcisków?
Najważniejszy okaże się tutaj wybór właściwego obuwia. Zbyt małe buty uciskają na wszystkie nerwy stóp i nie dość, że są po prostu niewygodne, mogą zaburzać krążenie krwi, powodować powstawanie obrzęków czy prowadzić do tworzenia się nieestetycznych i bolesnych odcisków. Teoretycznie wybór obuwia o większym rozmiarze mógłby pomóc, ale czasem bywa wręcz odwrotnie. Noszenie zbyt luźnych butów też nie jest dobre dla ciała. Rozmiar musi być idealnie dopasowany do samego wymiaru stóp – i ich długości, i ich szerokości. Jeśli jakiejś osobie trudno jest zakupić odpowiednie obuwie w zwykłych sklepach obuwniczych, powinna je ona sobie wykonać na specjalne zamówienie.
Co prawda jest to dość kosztowne rozwiązanie, ale zazwyczaj bardzo opłacalne. Mając naprawdę niewymiarową stopę, lepiej nie męczyć się w sklepowym obuwiu, a wykonać sobie przynajmniej te trzy pary butów na zamówienie. Koszt jednej z nich będzie wynosić około trzysta złotych. Nie jest to więc jakoś specjalnie wysoka cena, zwłaszcza że w tej samej występuje większość zwykłych butów w marketach, często wykonywanych ze sztucznych materiałów. Ich cena wynika wyłącznie z popularnej i renomowanej marki. A po co za nią płacić, skoro te same pieniądze można przeznaczyć na swoją własną wygodę i zdrowie stóp?
Niektóre osoby są też nieco bardziej narażone na powstawanie odcisków
Czynnikiem prowadzącym do ich tworzenia się na stopach bywa nadmierna masa ciała. Osoba otyła już podczas zwykłego i kilkuminutowego spaceru wywiera ogromny nacisk na swoje dolne partie ciała. Jej stopy muszą w jakiś sposób utrzymywać tą nadwyżkę kilogramów, z czym po prostu sobie nie radzą. Zaczynają się buntować. Im częściej są wystawiane na takie próby, tym szybciej pojawiają się na nich nowe odciski i zmiany skórne. Sposób na to jest jeden – trzeba po prostu schudnąć, pozbyć się swoich nadprogramowych kilogramów i raz na zawsze pożegnać się ze wszystkimi problemami związanymi z nadwagą. Osoby należące do grupy o podwyższonym ryzyku na występowanie odcisków często też narzekają na problemy z płaskostopiem. Tej przypadłości na szczęście można się pozbyć – wystarczy zastosować odpowiednie wkładki i przykleić je do wszystkich par noszonego regularnie obuwia, także domowych kapci. Trudno jest całkowicie zwalczyć problem płaskostopia, ale można przynajmniej zahamować jego rozwój. To bardzo ważne, aby zrobić to jak najszybciej.
Jak usunąć odcisk? Złuszczanie i nawilżanie
A jak usunąć odcisk, gdy już dojdzie do jego pojawienia się na skórze? Miejsce, w którym się on pojawił, trzeba przede wszystkim regularnie i solidnie nawilżać. Każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem, należy nakładać na stopy sporą warstwę tłustego kremu nawilżającego. Warto sprawdzić jego skład, który zadecyduje o jego skuteczności. Najlepszym działaniem wykazują się bowiem te balsamy i kremy, które zawierają w sobie różnorodne oleje roślinne, masło kakaowe oraz mocznik. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji stóp w większości przypadków mają dość podobny skład, mający radzić sobie z nawilżaniem mocno przesuszonych czy pękających pięt. Trzeba je stosować regularnie. Jednorazowe zastosowanie nawet najlepszego i najdroższego kremu odżywczego nikomu nic nie da.
Usuwanie starego naskórka
Stary naskórek, który bardzo szybko pojawia się na stopach, trzeba też regularnie usuwać. Można to robić we własnym domu, używając do tego celu preparatów przygotowanych własnoręcznie bądź produktów z drogerii i sklepów kosmetycznych. Peeling świetnie sprawdzi się podczas takich zabiegów. Gotowy produkt, przygotowany np. z cukru, żelu pod prysznic i niewielkiej ilości cynamonu, należy nałożyć na umyte wcześniej stopy i delikatnie masować nim całą skórę, skupiając się na miejscach najbardziej przesuszonych i zrogowaciałych. Zabieg powinien zakończyć się dokładnym opłukaniem całej skóry i wtarciem w nią kremu nawilżającego. Ratunkiem dla mocno popękanych pięt okaże się zwykły pumeks, który można kupić w cenie kilku złotych w każdej aptece, drogerii czy zwykłym hipermarkecie. Najlepiej używać go przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby już zawsze cieszyć się perfekcyjnie gładką skórą na nogach.