Jak wybrać kancelarię notarialną

0
1306
Jak wygrać kancelarię notarialną

Kupujesz dom, mieszkanie, dostałeś pokaźny spadek? Do wszystkich tych czynności niezbędne okaże Ci się współpraca z notariuszem. Wystarczy jednak przejść się ulicami dowolnego polskiego miasta, by przekonać się, że wybór jest ogromny i trudno odnaleźć się w gąszczu szyldów z kancelariami notarialnymi. Czym więc kierować się przy wyborze?

Opinie

Skąd dowiedzieć się, czy dana kancelaria notarialna jest godna polecenia? Najłatwiej jest zasięgnąć rady tych, którzy już z jej usług korzystali. Jak ich odnaleźć? Dobrym sposobem jest popytać swoich znajomych, z pewnością okaże się, że wielu z nich już kiedyś potrzebowało notariusza i mają już jakieś doświadczenia.

Drugim, równie dobrym sposobem na zasięgnięcie opinii jest przeszukanie zasobów internetu. Szczególnie przydatne mogą okazać się fora internetowe. Jednak uwaga, część opinii może być kupiona, więc jeśli wygląda zbyt pozytywnie, warto zachować trochę sceptycyzmu.

Przydatne bywają też portale takie jak opineo, czy Google maps, gdzie przy adresie kancelarii notarialnej zazwyczaj znajdziemy kilka opinii od klientów.

Profil kancelarii

Co ciekawe, nie wszystkie kancelarie notarialne zajmują się tym samym. Zasadniczo zakres pomocy, jaką świadczą jest podobny, jednak w przypadku specyficznych przypadków mogą nie być nam w stanie pomóc.

Sytuacja ta może nas spotkać np kiedy potrzebujemy poprowadzenia skomplikowanego procesu spadkowego, obsłużenia darowizn uwarunkowanych, czy podziału majątku. Warto to sprawdzić wcześniej.

Osobiste odczucia

Dobrze jest też przed wizytą wybrać się do kancelarii notarialnej i spotkać się z wybranym prawnikiem osobiście. Zwróćmy uwagę, jak się do nas zwraca, z jakim zaangażowaniem podchodzi do naszych spraw.

Notariusz to osoba zaufania publicznego, warto więc, żebyśmy mogli mu w pełni zaufać, gdy już powierzymy my prowadzenie naszej sprawy. Brzmi banalnie, ale przecież nie chcemy mieć konieczności sprawdzać każdego kroku naszego poradnika. Od tego przecież on jest, by robił to za nas.

Cena

Tu rozbieżności potrafią być ogromne. Zwykle kancelarie notarialne nie różną się znacząco w poziomach cen, ale zdążają się niechlubne wyjątki.

Jeśli ceny zaproponowane przez prawników wydają się zbyt wysokie, podziękujmy i spytajmy gdzieś obok. Kancelaria notarialna po sąsiedzku może być znacznie tańsza.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here