Zdarza się, iż ludzie noszący nazwisko brzmiące w nieodpowiedni sposób, czyli taki, który daną osobę ośmiesza lub też nie licuje z jej pozycją w społeczeństwie, chcą takie nazwisko zmienić. Jak zmienić nazwisko?
Jak zmienić nazwisko?
Taka decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ nie jest to sprawa, którą można załatwiać wielokrotnie, ale bardzo poważna decyzja zmiany tożsamości. Trzeba więc dobrze przemyśleć taką decyzję oraz najlepiej zasięgnąć opinii radcy prawnego lub przedstawiciela odpowiedniego urzędu. Gdy już dana osoba zdecyduje się na taki krok, zada sobie zapewne pytanie: właściwie jak zmienić nazwisko? Wniosek w takiej sprawie należy złożyć do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania. A ten w drodze decyzji rozpatrzy czy dana osoba ma prawo do zmiany nazwiska czy też nie, ponieważ wniosek ten powinien być odpowiednio uargumentowany na przykład wyżej już wspomniane ośmieszająco brzmiące nazwisko lub takie, które nie pasuje do wykonywanego zawodu czy funkcji. Gdy podanie takie zostanie rozpatrzone z wynikiem pozytywnym wówczas wnioskodawca może wybrać sobie nowe nazwisko.
Jakie nowe nazwisko wybrać?
W tym wyborze ma pełną dowolność, oprócz pewnego ważnego ograniczenia. Otóż nie może on wybrać godności rozsławionej historycznie lub też nie może być to nazwisko należące do osoby o znaczeniu kulturalnym czy społecznym na szeroką skalę. Poza tymi wyznacznikami pozostawia się pełną dowolność wnioskodawcy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dana osoba ma członka rodziny o wybranym przez siebie już wysławionym nazwisku. W takiej sytuacji, mimo powyższych zastrzeżeń wniosek ten może zostać rozpatrzony pozytywnie. Najlepiej z pytaniem jak zmienić nazwisko skierować się do odpowiedniego urzędu, gdzie powinno się udzielić zainteresowanemu wszelkich potrzebnych informacji. Trzeba pamiętać o tym, że nie jest to łatwa procedura ponieważ dotyczy ważnej kwestii natury tożsamościowej. Poza tym nie należy się zniechęcać, gdy będzie się ona przedłużać z tej samej, wcześniej już wymienionej, ważnej przyczyny.