Jak zrobić wydmuszkę

0
2566

Przygotowując świąteczne ciasta, często wyrzucamy skorupki jaj do śmieci, podczas gdy można z nich zrobić naprawdę niesamowite ozdoby. Jak zrobić wydmuszkę z jaj, aby móc je wykorzystać do przygotowania dekoracji?

Robienie wydmuszki z jaja kurzego

Z jaja kurzego zdecydowanie najłatwiej zrobić wydmuszkę. Ich skorupka jest na tyle delikatna, by można było ją przebić, lecz wystarczająco twarda, by nie pękła nam w palcach. By przygotować wydmuszkę z jaja kurzego potrzebujemy:

  •  jajko kurze (ważne, aby nie było pęknięte lub ze zbyt cienką skorupką)
  •  grubą igłę lub mały gwoździk
  •  miskę na zawartość jaj

jak zrobić wydmuszkęNajpierw w jednym końcu jajka wykonujemy igłą lub gwoździkiem małą dziurkę o średnicy ok 1-2mm, a po przeciwnym nieco większą 3-4mm. Następnie wsuwamy igłę do mniejszego otworu i trzymając jajko nad wcześniej przygotowaną miską musimy delikatnie poruszając igłą, rozbić żółtko. W dalszej kolejności przykładamy usta do mniejszego otworu i wydmuchujemy zawartość jajka do miski. Po wydmuchaniu całego białka i żółtka, wydmuszkę należy dokładnie przepłukać wodą i odstawić na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia, najlepiej w ciepłym i suchym miejscu.

Jak zrobić wydmuszkę z delikatnego jajka przepiórki?

Wydmuszkę można również zrobić z jaja przepiórczego, lecz wymaga to nieco więcej wprawy oraz delikatności. Można spróbować wykonać ją w taki sam sposób, jak z kurzego, lecz w przypadku jaj przepiórek lepiej sprawdzi się strzykawka z igłą. Można ją zakupić w każdej aptece. Najpierw z jednej strony jaja robimy otwór na maksymalnie 2mm i tak jak przy robieniu wydmuszek z jaj kurzych – przebijamy żółtko. Strzykawkę napełniamy wodą i delikatnie wkłuwamy w drugi koniec jajka. po czym wstrzymujemy ją do środka. Czynność powtarzamy do momentu, aż z jajka zacznie wypływać sama woda, bez elementów białka czy żółtka. Następnie wydmuszki suszymy w ciepłym miejscu.

Warto wspomnieć, iż wydmuszki z jaj przepiórczych nie wymagają dodatkowego ozdabiania, gdyż same w sobie wyglądają bardzo atrakcyjnie i stanowią doskonałą dekorację Wielkanocnych stołów np. na półmisku z rzeżuchą.

Jajko strusie – czy można zrobić wydmuszkę?

Przygotowanie wydmuszki z jaja strusiego jest najtrudniejsze, ze względu na jego grubą skorupę. Przygotowuje się ją w identyczny sposób jak z jajka kurzego, ale zamiast igły lub gwoździa, najlepiej użyć wiertarki. Idealne są do tego nieduże wiertarki, które nie generują silnych wstrząsów, gdyż skorupka jajka może pęknąć. Przydatne do tego będą również słomka do napojów oraz długa wykałaczka.

Wiercimy po obu stronach 2 otwory, mniejszy ok. 5mm (na szerokość słomki) i większy ok 8-10mm. Następnie wsuwamy do środka wykałaczkę i roztrzepujemy zawartość jajka. Do mniejszego otworu wsuwamy słomkę. Im lepiej będzie przylegać do ścianek otworu, tym łatwiej pójdzie nam wydmuchiwanie. Dmuchając w słomkę, wydmuchujemy zawartość jaja strusiego do miski. Wnętrze jaja dokładnie płuczemy z resztek białka i żółtka, a następnie zostawiamy na 24 godziny w suchym i ciepłym miejscu, by wydmuszka dokładnie wyschła.

Wydmuszki nie tylko na Wielkanoc

Choć wydmuszki zwykle kojarzą się ze świętami Wielkanocnymi, można z nich przygotować także bombki na choinkę lub wesołe ozdóbki dla dzieci. Przy wykorzystaniu wydmuszek jako dekoracji ogranicza nas tylko i wyłącznie własna wyobraźnia. Poniżej przedstawiamy 3 pomysły na ozdobienie wydmuszek!

Kolorowe piłeczki

Do przygotowania kolorowych piłeczek będzie potrzebny klej (najlepiej dość mocny, używany do klejenia rzeczy DIY) oraz kilka różnokolorowych szpulek muliny. Wydmuszkę smarujemy klejem, a następnie owijamy raz przy razie kolorową włóczką. Tak przygotowane piłeczki są nie tylko ładną ozdobną, ale idealnie nadają się również jako zabawka dla kota, choć przy mniej delikatnych zwierzakach mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu.

Brokatowe bombki na choinkę lub stroik Bożonarodzeniowy

jak zrobić wydmuszkęAby przygotować bombki prócz brokatu przyda się także srebrna lub złota farba w spreju. Alternatywą dla farby mogą być również lakiery do paznokci o metalicznym połysku. Jajka malujemy farbą, bądź lakierami i zanim wyschną, obsypujemy brokatem. Po zaschnięciu farby, dla utrwalenia brokatu można spryskać jajka bezbarwną farbą w spreju lub bezbarwnym lakierem. Dzięki temu błyszczące drobinki nie będą odpadać. Następnie przez obie dziurki musimy przewlec sznurek i bombka jest gotowa.
Z jaja strusiego można stworzyć również wspaniały stroik. Wystarczy pomalować je na jeden kolor, ozdobić brokatem i włożyć w środek wieńca zrobionego z gałązek świerkowych. Na czubek jaja można przyczepić błyszczącą gwiazdkę, dla zakrycia dziurki (np. zrobioną ze zmieszanej z brokatem modeliny).

Wesołe pszczółki

To ozdoba na cały rok, którą bardzo łatwo wykonać. Jajko należy pomalować w żółto-czarne paski, następnie na bardziej zaokrąglonym końcu dorysować oczka i buźkę. Oczy można również kupić gotowe, w formie naklejek 3D w sklepie papierniczym. Skrzydełka pszczółki wycinamy z białego papieru śniadaniowego i przyklejamy za pomocą mocnego kleju. Przez oba otwory przewlekamy żyłkę – pszczółka jest gotowa do lotu!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here