Jakie wyróżniamy podstawowe elementy elektroniczne?

0
594
Jakie wyróżniamy podstawowe elementy elektroniczne

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w elektronice można wyróżnić kilka podstawowych komponentów. Należy wśród nich wymienić rezystory i kondensatory. Czym dokładnie cechują się poszczególne elementy?

Rezystory

W najprostszym możliwym ujęciu są to podstawowe komponenty elektroniczne, które służą do ograniczenia prądu w określonym obwodzie. Godny uwagi jest fakt, że rezystory są elementami liniowymi.

Oznacza to, że spadek napięcia będzie wprost proporcjonalny do prądu płynącego przez opornik. Warto wiedzieć, że elementem rezystancyjnym w omawianym produkcie będzie drut oporowy. Jest on nawinięty na rurkę lub wałek ceramiczny.

Kondensatory

Są to kolejne elementy elektroniczne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są one zbudowane z dwóch przewodników, które są rozdzielone dielektrykiem. Należy mieć świadomość, że jako izolator stosowane są takie produkty, jak: folie z tworzywa sztucznego czy papier.

Warto wiedzieć, że doprowadzenie napięcia do okładzin wspomnianego komponentu doprowadzi do zgromadzenia się na nich ładunku elektrycznego. Godny uwagi jest fakt, że ze względu na konstrukcje można podzielić obecnie kondensatory na: poliestrowe, elektroniczne, ceramiczne i powietrzne.

Diody półprzewodnikowe

Są to elementy elektroniczne zbudowane z dwóch rodzajów półprzewodnika. Należy wśród nich wymienić typ „p” i „n”. W ten sposób powstaje złącze p-n. Nie wszyscy wiedzą, że końcówka, która będzie dołączona do obszaru „n” jest nazywana katodą. Z kolei do obszaru „p” – anodą.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane komponenty elektroniczne cechują się jednokierunkowym przepływem prądu, od wspomnianej anody do katody. Należy mieć świadomość, że w drugą stronę prąd nie będzie płynął.

Tranzystory

Warto wiedzieć, że w najprostszym możliwym ujęciu są to elementy, które pozwalają wzmocnić sygnały elektryczne. Komponenty składają się z trzech warstw półprzewodnika typu n-p-n i p-n-p. Tworzone są dzięki temu dwa złącza. Nie wszyscy mają świadomość, że dzięki omawianym tranzystorom możliwe jest uzyskanie wzmocnienia sygnału nawet o kilka tysięcy razy.

Godny uwagi jest również fakt, że tranzystory zastąpiły lampy elektronowe. Są bowiem nie tylko mniejsze, ale również zdecydowanie trwalsze. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że obecnie mamy do czynienia z miniaturyzacją urządzeń elektronicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here