W którą stronę zmierzają klasyczne lampy pokojowe?

0
599
W którą stronę zmierzają klasyczne lampy pokojowe

Wielu komentatorów podkreśla, że styl klasyczny w aranżacji oświetlenia wyczerpał praktycznie wszystkie możliwości. Nie jest bowiem tajemnicą, że klasyczne lampy pokojowe i inne źródła światła zaczynają się powoli „unowocześniać”. Mimo to można odnieść wrażenie, że przed stylowym i klasycznie rozumianym systemem oświetleniowym, wciąż są pewne drogi rozwoju.

Blask – tak nowoczesny jak i klasyczny

Tendencję tą widać chociażby na przykładzie… wszechobecnych elementów odblaskowych, które coraz częściej stanowią integralną część systemu pokojowego oświetlenia. Instaluje się je tam nieprzypadkowo, gdyż to właśnie dzięki nim lampy te emitują niepowtarzalny i wyjątkowy strumień świetlny. Co ciekawe, na uwagę zasługuje również coraz bardziej fantazyjny kształt tych lamp, który również w pewnym stopniu wprowadza niesamowite efekty świetlne.

Mało barw, dużo możliwości

Kolejnym „znakiem czasu” jeśli chodzi o klasyczne żyrandole i kinkiety, jest swoiste ograniczenie ich kolorystyki do absolutnego minimum. Coraz częściej są to specjalnie dobierane konstrukcje w których dominuje srebro, przezroczyste szkło lub minimalistyczna… czerń. Klasyczne oświetlenie pokojowe wpisuje się więc w coraz bardziej złożone i nieprawdopodobne standardy, których obecność w aranżacji jeszcze kilkanaście lat temu byłaby nie do pomyślenia.

Wiele źródeł światła zamiast jednego

Nowoczesne (choć wciąż klasyczne) lampy pokojowe coraz częściej składają się z wielu zróżnicowanych źródeł światła. Oczywiście od strony technicznej takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale od strony designerskiej jest kompletnym odejściem od dobrze znanego stylu. Zjawisko to wynika rzecz jasna z możliwości, jakie dają oryginalne, LED-owe źródła światła, które nie muszą być wyłącznie pojedynczą żarówką, ale całą plejadą świateł i odblasków.

Oryginalne zawieszenie

Oświetlenie pokojowe coraz częściej opiera się na oryginalnych systemach zawieszenia, które – od strony designerskiej – prezentują się ultranowocześnie. Mowa tu oczywiście o cienkich, ledwie widocznych linkach, które sprawiają, że całość wygląda tak, jak gdyby wisiała w powietrzu.

Podsumowując, klasyczne żyrandole i kinkiety stają się coraz bardziej nowoczesne i – niestety – nic na to nie można poradzić. Niemniej warto w tym zjawisku odkryć szansę dla innowacyjnych projektów oświetlenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here