Lekarz medycyny pracy – przebieg wizyty, częstotliwość

0
1850
Lekarz medycyny pracy - przebieg wizyty, częstotliwość

Gdy rozpoczynamy swoją pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę, musimy obowiązkowo odbyć badania lekarskie, które poświadczają iż nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu. Badania te wykonuje specjalista – lekarz medycyny pracy. Badanie u lekarza medycyny pracy nie jest jednorazowe, powinniśmy je wykonywać okresowo. Co powinniśmy wiedzieć na temat tego badania?

 

Przebieg badania u lekarza medycyny pracy

 

Każde stanowisko pracy posiada swoje wymagania, które musimy spełniać, aby podjąć się wykonywania pracy w danym zawodzie. Wśród tych wymagań znajduje się między innymi brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania danego zawodu. W związku z tym każdy pracodawca jest zobowiązany na podpisanie umowy na świadczenie usług medycyny pracy z placówką medyczną, skierowanie nowych pracowników do lekarza medycyny pracy na badania wstępne oraz pracowników z dłuższym stażem pracy, przed wygaśnięciem ważności orzeczenia lekarskiego, na badania okresowe.

 

Specyfikacja pracy na różnych stanowiskach różni się, dlatego też badania przeprowadzane wstępnie bądź okresowo, także dla konkretnych zawodów mogą odbywać się w inny sposób. Inaczej mogą wyglądać badania dla kierowców zawodowych, a inaczej dla osób pracujących w biurze przy komputerze. Oprócz wizyty u lekarza medycyny pracy często dostajemy również skierowania do innych specjalistów np. okulisty, psychologa czy neurologa.

 

Sama wizyta u lekarza medycyny pracy trwa dość krótko. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad dotyczący warunków pracy, środowiska, w którym pracujemy, ogólnego samopoczucia, przyjmowania leków czy chorób występujących w naszej rodzinie lub wypadków, które przeszliśmy w przyszłości. Na pytania warto odpowiadać szczerze, zgodnie z prawdą, ponieważ zatajanie informacji np. o przebytych chorobach może mieć wpływ na nasze zdrowie i wydajność w pracy.

 

Po zakończeniu wywiadu lekarz przeprowadza badania ogólne – mierzenie ciśnienia, ważenie, mierzenie, osłuchiwanie, sprawdzanie poprawności naszego słuchu czy wzroku. Jeżeli okaże się, że mamy problemy np. ze wzrokiem, a specyfikacja naszej pracy wymaga pracy przed komputerem, zostaniemy wysłani na dodatkowe badania – w tym przypadku będzie to lekarz okulista, który sprawdzi nasz wzrok bardziej szczegółowo.

 

Częstotliwość wykonywania badań w zakresie medycyny pracy

 

Badania okresowe wykonuje się u osób zatrudnionych u danego pracodawcy już dłuższy czas i mają za zadanie stwierdzić, czy dane stanowisko pracy nie wpływa negatywnie na ich zdrowie oraz czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do dalszego wykonywania pracy w takiej formie. Badania te odbywają się w zależności od zajmowanego stanowiska i stanu zdrowia co 1-5 lat.

 

Badania okresowe tak jak badania wstępne odbywają się przez badanie ogólne i w razie potrzeby – badanie uzupełniające u innego lekarza specjalisty (okulisty, laryngologa itp.).

 

Należy pamiętać, że badania wstępne i okresowe są obowiązkowe dla każdego pracownika i jeżeli ich nie wykonamy, pracodawca ma prawo odmówić nam dalszego wykonywania pracy, nawet za pośrednictwem rozwiązania dotychczasowej umowy.

Sprawdź placówki Scanmed ze specjalizacją medycyny pracy: https://scanmed.pl/specjalizacje/medycyna-pracy

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here