Najważniejsze informacje o endodoncji

0
1480
Najważniejsze informacje o endodoncji

Jedną z dziedzin stomatologii jest endodoncja Kraków. Czym się jednak zajmuje ta dziedzina stomatologii? Jest to dziedzina, której zadaniem jest leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zębowej. Leczenie endodoncyjne inaczej nazywane jest leczeniem kanałowym i polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów znajdujących się w zębach i założeniem plomby do zęba.

Co to jest endodoncja?

Endodoncja należy do stomatologii zachowawczej. W zakres jej zadań wchodzi nie tylko diagnostyka i leczenie chorób miazgi zębowej, ale także tkanek okołowierzchniowych. Do najbardziej popularnych metod zaliczających się do endodoncji zalicza się leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich narzędzi piłująco – penetrujących. Obecnie endodoncja Kraków podczas leczenia wykorzystuje nowoczesne endometry i mikroskopy operacyjne.

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych mikroskopów dentysta ma możliwość zobaczenia, w jaki sposób wyglądają kanały zębów, natomiast endometry umożliwiają bardzo dokładny pomiar głębokości kanału zębowego. Przy tego rodzaju leczeniu bardzo często wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie. Dzięki znieczuleniu miejscowemu leczenie to jest bezbolesne, ale niestety zajmuje sporo czasu.

Endodoncja – Krok po kroku

Najważniejszym i pierwszym krokiem w przypadku tego leczenia jest diagnostyka. Wykonuje się ją przy wykorzystaniu wywiadu z chorym oraz zdjęć rentgenowskich, które pozwalają na zapoznanie się z przebiegiem kanałów korzeniowych i zmian okołowierzchniowych. Przed rozpoczęciem zabiegu bardzo istotną kwestią jest kwestia znieczulenia miejscowego.

Następnym krokiem jest usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych oraz wszelkiego rodzaju toksyn bakteryjnych. Po usunięciu miazgi następuje osuszenie i wypełnienie kanałów. Materiałem, który standardowo stosuje się przy wypełnianiu kanałów, jest gutaperka. Jej cechami charakterystycznymi jest duża tolerancja organizmu, nierozkładająca się pod wpływem płynów tkankowych oraz nieprzepuszczalna dla bakterii. Po wypełnieniu kanałów przy wykorzystaniu gutaperki zakłada się plombę, która wykonana jest z materiału kompozytowego.

Mikroskop w leczeniu endodoncji

Alternatywą dla klasycznej endodoncji jest endodoncja Kraków pod mikroskopem. Jest to nowoczesna odmiana tej formy leczenia zębów, która pozwala na dokładniejsze oczyszczenie miazgi zęba, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach. Endodencja pod mikroskopem zapewnia większą dokładność i precyzyjność niż jej klasyczny odpowiednik. Zastosowanie tej metody leczenia jest szczególnie zalecane w przypadku niestandardowej anatomii zęba czy też w przypadku niecałkowitego rozwoju korzeni.

Wskazania do endodoncji

Ten rodzaj leczenia powinien być stosowany w przypadku głębokich ubytków, zapaleń miazgi, martwicy, złamaniu czy też zwichnięciu zęba, jak również w przed wykonaniem mostu lub korony. Oczywiście nie w każdym przypadku leczenie endodencyjne będzie dobrym pomysłem. Jeśli uszkodzenie zęba sięga aż do granicy dziąsła, trzeba liczyć się z tym, że będzie ono albo nieskuteczne, albo niemożliwe do wykonania. Kolejnym przeciwwskazaniem do zastosowania endodoncji jest choroba cukrzycy, jak również przebyte zapalenie wsierdzia.

Powikłania po endodoncji

Przy każdym zabiegu mogą wystąpić powikłania, a endodoncja Kraków jest dość skomplikowanym zabiegiem dlatego też obarczona jest dość sporym ryzykiem. Przy realizacji endodoncji możliwymi powikłaniami są między innymi opuchlizna, zaczerwienienie, mrowienie czy też ból. W przypadku przedłużających się powikłań konieczne może być przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego bądź też ekstrakcja zęba.

Źródło: http://dentaline-wroclaw.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here