Spacerem po Warszawie: Vogla

0
1464
Vogla

W Warszawie jest wiele ulic i placów, które noszą imię sławnych patronów. Wśród nich na uwagę zasługuje między innymi ulica oraz plac Vogla. W szczególności ten drugi może budzić zainteresowanie, będąc nową przestrzenią miejską. A zatem przyjrzyjmy się tym miejscom i ich patronowi.

Ulica Vogla

Ulica Zygmunta Vogla biegnie przez dzielnicę Wilanów i łączy Zawady z ulicą Przyczółkową. Początki ulicy sięgają XVIII wieku, kiedy to biegnąc wąską groblą, łączyła okoliczne wsie z Wilanowem.

Historia Vogla jako jednej z ulic Warszawy rozpoczęła się jednak dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy teren ten został dołączony do stolicy. Jej przebieg po grobli został przy tym zachowany i wciąż jest wyraźnie widoczny. Warto przy tym nadmienić, iż dzisiejsza nazwa została jej nadana dopiero w 1961 roku.

Ciekawostką jest także fakt, iż ulica Vogla biegnie niezgodnie z przyjętą w stolicy orientacją. Zaczyna się przy skrzyżowaniu z Przyczółkową i biegnie w kierunku Wisły przez około 2 km, aby ostatecznie zakończyć się przy ulicy Sytej.

Przy skrzyżowaniu Vogla z Koralową znajduje się symboliczny krzyż, poświęcony pamięci ofiar zaboru carskiego. Byli to Wincenty i Józef Biernaccy oraz Kazimierz Olesiński, którzy zostali powieszeni w Powsinku 15 grudnia 1864 roku przez Rosjan za udział w powstaniu styczniowym.

Plac Vogla

W Wilanowie nieopodal ulicy Vogla powstał jakiś czas temu także Plac Vogla. Jest to nowa przestrzeń miejska, stworzona na potrzeby prężnie rozwijającej się dzielnicy, w której powstają liczne osiedla mieszkaniowe.

Plac Vogla ma kameralny charakter i jest pełen zieleni, a jednocześnie zapewnia dobrą bazę handlowo-usługową. Dzięki temu jest idealnym miejscem na spędzenie wolnego popołudnia w gronie rodziny i znajomych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a jednocześnie będzie mógł odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Pragnąc znaleźć więcej podobnych miejsc, związanych z warszawskim lifestylem, warto zajrzeć na stronę Kurier Warszawski. Proponuje ona atrakcyjne miejsca, między innymi tereny zielone, centra kultury oraz obiekty związane z codziennym, miejskim życiem.

Zygmunt Vogel

Na koniec należy jeszcze tylko wspomnieć o patronie tych dwóch miejsc, czyli Zygmuncie Voglu.

Był on polskim malarzem-akwarelistą, rysownikiem i pedagogiem. Żył w latach 1764-1826. Był pod opieką rodziny Czartoryskich, co zapewniło mu możliwość rozwoju talentu malarskiego.

Jego pasją były akwarele, a także rysunki ołówkiem i tuszem, na których często uwieczniał Warszawę. Po założeniu Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał na nim katedrę perspektywy. Do końca życia mieszkał w stolicy, mając swoją pracownię przy pałacu Czapskich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here