W jaki sposób można pobudzić laktację?

0
896
W jaki sposób można pobudzić laktację?

Laktacja to fizjologiczny proces wytwarzania mleka przez matki, które urodziły dziecko i zaczynają karmić piersią. Niestety, wiele młodych mam zmaga się z niedostateczną ilością pokarmu, która nie pozwala na nakarmienie dziecka do syta i wtedy koniecznością okazuje się wspomaganie laktacji. Na szczęście są sposoby na to, by pobudzić laktację – mowa zarówno o naturalnych, jak i farmakologicznych sposobach.

Wspomaganie laktacji środkami naturalnymi


Zanim kobieta sięgnie po środki farmakologiczne, może wypróbować kilka naturalnych sposobów na wspieranie laktacji, które zaowocują zwiększoną ilością wytwarzanego mleka.

– Zbilansowana dieta – do prawidłowej produkcji mleka niezwykle ważna jest odpowiednia dieta w której znajdzie się odpowiednia ilość płynów i niskoprzetworzone posiłki. Warto odstawić słodycze oraz kawę, zastępując je owocami.

– Unikanie stresu – wysoki poziom adrenaliny we krwi, który wytwarzany jest w czasie stresu lub niepokojących sytuacji, może hamować laktację. Z tego powodu kobieta powinna być spokojna, szczególnie w czasie karmienia.

– Odpowiednio częste opróżnianie piersi – wspomaganie laktacji polega także na regularnym i pełnym opróżnianiu piersi. Przy karmieniu dziecko powinno opróżnić jedną pierś, zanim kobieta przystawi go do drugiej. Ważne jest regularne karmienie 8-12 razy na dobę – maluszka powinno się budzić do karmienia także w nocy.

Wspieranie laktacji środkami farmakologicznymi


Jeżeli „domowe” sposoby nie pomagają, wspieranie laktacji może obejmować także środki farmakologiczne. Najpierw warto sięgnąć po dobre preparaty na laktację oparte na ziołach, a w razie konieczności, skonsultować się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.

– Herbatki laktacyjne – są to najpopularniejsze preparaty, których zadaniem jest pobudzenie laktacji. W ich składzie można znaleźć między innymi koper włoski, owoc lipy, anyż, liść melisy, które wpływają korzystnie na produkcję mleka.

-Suplementy — dobre preparaty na laktację to także suplementy, które pozwalają na uzupełnienie diety kobiety karmiącej. Wśród nich można wymienić Prolaktan Prenalen, Humana Piulatte Plus Czy Femaltiker. Preparaty zawierają w swoim składzie środki naturalne, dzięki którym pobudzają wytwarzanie mleka, ale także korzystnie wpływają na samopoczucie karmiącej mamy.

Dlaczego warto karmić piersią?


Wspomaganie laktacji jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na karmienie noworodka, co jest dla niego najkorzystniejsze. Specjaliści zalecają wyłącznie karmienie piersią przez okres co najmniej 6 miesięcy. Wiele organizacji prozdrowotnych mówi o korzyściach karmienia piersią nawet do ukończenia przez malucha 2 roku życia. Karmienie piersią pomaga dostarczać dziecku niezbędnych składników odżywczych, a także naturalnych przeciwciał, chroniących je przed infekcjami. Jest to również sposób na stworzenie silnej więzi emocjonalnej – dziecko karmione piersią jest spokojniejsze, bliskość mamy daje mu poczucie bezpieczeństwa. Z pewnością warto karmić piersią jak najdłużej, jednak to od samej matki zależy, w którym momencie postanowi powoli odstawiać malucha od piersi. Najlepiej, by doszło do tego dopiero po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here