Piwnica – jak można ją wykorzystać?

0
2294
Piwnica – jak można ją wykorzystać?

Budowa domu bez piwnicy jest znacznie tańsza. Jednak osoby, które posiadają takie pomieszczenie najczęściej tego nie żałują. Piwnica jest bardzo uniwersalnym pomieszczeniem i można ją wykorzystać na wiele sposobów. Można tam urządzić na przykład domowy składzik, pralnię z suszarnią, saunę, siłownię a nawet piwniczkę na wina.

Magazynek

Piwnica w większości przypadków spełnia rolę domowego magazynku. Składuje się tam najróżniejsze rzeczy na przykład ozdoby świąteczne, rowery, narty, sanki, opony, ubrania sezonowe (kurtki, buty, kombinezony itp.), nieużywane książki, stare zabawki i wiele innych rzeczy.  

Mogłoby się wydawać, że wykonanie takiego składziku nie jest zbyt skomplikowane. Jednak jeśli chcemy by nasz domowy magazynek był pojemny i panował w nim porządek, należy go dobrze zaplanować. Najważniejszą rolę w tym przypadku odgrywają odpowiednie regały metalowe do piwnicy. Powinny być one przede wszystkim solidne i pojemne. Dobrze by regał był wyposażony prócz półek również w szuflady.

Osoby dysponujące odpowiednimi umiejętnościami mogą taki regał wykonać samodzielnie. Nie jest to jednak proste zadanie, szybciej i wygodniej jest zakupić odpowiednie meble w specjalistycznym sklepie.  W magazynku oprócz regałów warto także zamontować różnego rodzaju półki wiszące, wieszaki i haki na rowery.

Jeśli nie mamy zamiaru przechowywać dużej ilości przedmiotów, można w składzik zamienić tylko część piwnicy. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego przestrzeni znajdującej się pod schodami – oczywiście jeśli takim miejscem dysponujemy. W takim wypadku zazwyczaj konieczne jest zamówienie odpowiednich półek pod wymiar.

Pralnia

Piwnica jest też świetnym miejscem do urządzenia pralni. W tym wypadku trzeba jednak zadbać by doprowadzić do niej wodę i kanalizację. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadku dużych rodzin mających ciągle dużo rzeczy do prania.

Planując urządzanie pralni należy tak zagospodarować dostępną przestrzeń by znalazło się w niej miejsce nie tylko na pralkę i suszarkę, ale również na inne rzeczy między innymi deskę do prasowania.

Siłownia

W piwnicy można też stworzyć dobrą siłownię. W tym celu nie trzeba dysponować nawet dużym pomieszczeniem, okazuje się, że całkiem funkcjonalną siłownie można stworzyć już na dziewięciu metrach kwadratowych.  Jednak przy większej ilości sprzętu trzeba będzie dysponować większym pomieszczeniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here