Jak zimą opiekować się psem?

0
1861
Jak zimą opiekować się psem?

Zima to trudny okres nie tylko dla ludzi, również dla zwierząt. Niskie temperatury, zimny wiatr, mróz, śnieg znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ludzie ubierają się cieplej, spożywają bardziej kaloryczne potrawy, a co z naszymi pupilami?

Odpowiednia dieta

Bardzo ważną sprawą jest dieta naszego czworonoga. Zimowe posiłki naszych psów muszą być również obfitsze i bardziej kaloryczne niż posiłki podawane w okresie wiosenno–letnim. Oczywiście zwiększając porcję posiłków należy dostosować ją do wieku, rasy, wielkości oraz do aktywności psa.

Właściwie dobrana karma dla psa, np. acana karma i odpowiednio dobrane posiłki sprawią, że u naszego pupila wytworzy się warstwa tkanki tłuszczowej, która uchroni zwierzę przed nadmiernym wychłodzeniem.

Ciepłe schronienie

Pamiętajmy, by zapewnić psu ciepłe, ale nie za gorące schronienie. Pomieszczenia na należy przegrzewać, utrzymując temperaturę na poziomie około 20 stopni. Legowisko psa nie powinno znajdować się w pobliżu grzejnika.

Jeżeli nasz  pupil przebywa na zewnątrz domu, trzeba zadbać o odpowiednie schronienie i posłanie dla psa. Buda powinna być z każdej strony porządnie ocieplona (na ścianach i od spodu), powinna chronić zwierzę przed zimnem i wiatrem.

Należy też zwrócić uwagę na wodę do picia, która zamarza w niskich temperaturach. A brak dostępu do wody może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera, należy wymieniać wodę kilka razy dziennie. W przypadku ekstremalnie niskich temperatur zabierzmy zwierzę do ogrzewanego mieszkania, lub przynajmniej do przedsionka domu.

Krótsze spacery

W okresie zimowym zwróćmy uwagę na długość spacerów z psem. Dostosujmy je do panujących warunków atmosferycznych, do możliwości i samopoczucia czworonoga. Po każdym spacerze należy dokładnie wytrzeć łapy zwierzaka. Sól wysypywana na chodnikach może podrażniać opuszki łap, a to z kolei może doprowadzić do powstawania uszkodzeń i zranień, a nawet stanów zapalnych.   

W czasie mrozów należy też zrezygnować z metalowych obroży. Zbyt zimna obroża może spowodować uszkodzenia skóry psa, doprowadzić do odmrożeń oraz do chorób gardła.

Rzadsza kąpiel

Zimą starajmy się kąpać psa jak najrzadziej, gdyż kąpiel niszczy warstwę lipidową skóry, a to obniża odporność tym samym narażając czworonoga na infekcje. Po każdej kąpieli należy dokładnie wytrzeć i osuszyć zwierzę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here