Gorące rytmy Jamajki zaklęte w tańcu dancehall – wszystko co musisz wiedzieć o tym stylu

0
1380
dancehall

Wyjątkowo energiczne ruchy, swoboda styl, egzotyka, a wszystko to w rytmie muzyki kojarzącej się z reggae – tak w kilku słowach opisać można pokrótce dancehall. Ten oryginalny taniec wywodzący się z Jamajki szturmem wbił się w gusta początkujących tancerzy na całym świecie, poprawiając znacząco kondycję, podnosząc pewność siebie i pomagając szybko i przyjemnie zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jaka jest historia tego stylu i co musisz o nim wiedzieć zanim zapiszesz się na kurs tańca?

Dancehall od początku – kilka słów o historii tańca

Początki stylu tańca jakim jest dancehall sięgają lat 80 na karaibskiej wyspie Jamajka. Jest bezpośrednio połączony z muzyką reggae, bez której technika ta mogłaby nigdy nie powstać. Na początku lat 80, tuż po śmierci najsłynniejszego muzyka z tamtego rejonu, Boba Marleya, nastąpiła ogromna zmiana w muzyce Jamajki. Spokojne rytmy reggae zostały wyparte przez energiczne, żywiołowe dźwięki nowopowstałego gatunku ragga, będącego połączeniem starego stylu z elektroniką i uznawane jest za początek dancehallu. Wraz z rozwojem tego typu muzyki w latach 90 pojawił się Sean Paul, a jego ogromna popularność przyczyniła się do rozwoju tańca, zapewniając mu miejsce w szkołach tańca na całym świecie.

Jak się tańczy dancehall?

Co może wydawać się zaskakujące, początkowo dancehall tańczyli w zdecydowanej mierze sami mężczyźni. Obecnie jednak jest to wręcz narodowy taniec Jamajki i tańczy go każdy, nie tylko mężczyźni, ale też kobiety, a nawet dzieci. Technika tańca dla panów i pań różnią się znacząco od siebie. Kroki męskie oparte są na silnych krokach, energicznych ruchach rąk oraz sztywnym torsie. Kobiety z kolei mogą wybierać pomiędzy krokami dla panów, jak i tymi przeznaczonymi specjalnie dla pań. Te z kolei składają się głównie z różnorodnych, intensywnych ruchów bioder, potrząsania pośladkami, co nosi nazwę twerkingu oraz innych miękkich, zmysłowych figur. Zaawansowaną odmianą techniki damskiej jest Dancehall Queen Style, który zawiera ponadto różnorodne ruchu akrobatyczne, szpagaty, czy twerk podczas stania na głowie.

Podstawowe kroki w dancehallu

W przypadku dancehallu ciężko mówić o jakimś zestawie podstawowych kroków, składających się na tę technikę. Wyjściowe ruchy mają swoje nazwy zaczerpnięte z czynności, które opisują i są bardziej wskazówka dla tańczącego, niż sztywnym opisem kroku. Dancehall jest bowiem stylem, przy którym nie wystarczy tylko kurs w szkole tańca, ale przede wszystkim świadomość siebie i swojego ciała, osobowość, nastawienie i potężna dawka energii. Esencją tego tańca jest wolność, swoboda i zabawa, która widoczna jest w każdym ruchu. Nie chodzi w nim o idealne odwzorowanie jakichś ruchów, tylko na włożeniu w nie całego siebie, pokazania swoich emocji i charakteru. W tym tkwi właśnie niezwykła siła i magia dancehallu.

Czy dancehall jest tańcem dla ciebie?

Wiedząc już co nieco na temat tego rodzaju tańca w głowie potencjalnych tancerzy może pojawić się pytanie czy na pewno jest to technika dla mnie? Z pewnością dancehall ze względu na wyjątkową ilość energii i charakterystyczny styl polecany jest każdemu, kto chcę się dobrze bawić, lubi dużo się ruszać i ma w sobie choć odrobinę pewności siebie. Z pewnością kurs w szkole tańca pozwoli nauczyć się akceptacji swojego ciała i doda śmiałości. Ponadto ze względu na ilość i tempo wykonywanych ruchów dancehall jest jedną z tych technik, które świetnie wpływają na poprawę wyglądy ud, brzucha i pośladków, a także znacząco wzmacnia wytrzymałość i kondycję. Słoneczne rytmy prosto z Jamajki przepełnione są luzem, słońcem, wolnością i świetną zabawą, dlatego też każdy kto chce poczuć w sobie tę egzotykę zrozumie z pewnością czym jest ten taniec.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here