Lampa podłogowa w różnych odsłonach

0
1120

Tam, gdzie zachodzi konieczność uzupełnienia oświetlenia ogólnego innym źródłem światła, do aranżacji wprowadza się dodatkowe lampy wiszące, kinkiety oraz lampy podłogowe. O tych ostatnich dziś napiszemy dla Was nieco więcej. Ich zróżnicowany design umożliwia urządzenie wnętrza w dowolnym stylu. Pozwala też sprostać różnym, niekiedy diametralnie odmiennym oczekiwaniom użytkowników. Z jednej strony cenimy ich funkcjonalność, z drugiej efektowny wygląd, który wpływa na atrakcyjność wnętrza i nadaje mu charakteru.

Lampy podłogowe mogą przybierać różny design – od form niezwykle prostych, po skomplikowane, niecodzienne, zaskakujące. Spotkamy wśród nich zarówno klasyczne modele, jak i lampy nowoczesne, futurystyczne albo w stylu retro. Dzięki nadanej formie możemy czerpać korzyści nie tylko z ich praktycznego zastosowania, ale też potraktować je jako atrakcyjny element dekoracyjny.

Skandynawski minimalizm

Bardzo dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się lampy skandynawskie. Konsumentom podobna się zarówno ich jednolita, stonowana kolorystyka (mamy tu zwykle do czynienia z kolorem białym i czarnym, a także z różnymi odcieniami szarości oraz beżów), jak i minimalistyczna forma, na którą składa się prosty abażur oraz noga lub trójnóg, na którym wsparte jest źródło światła. Niekiedy umieszcza się je również na ruchomym ramieniu albo nodze w kształcie pałąka. Wiele takich modeli można znaleźć na stronie https://lampy.it.

Futuryzm

Niektóre lampy mogą zaskakiwać nadaną forma, która bardziej niż oprawę oświetleniową przypomina dzieło sztuki nowoczesnej. Niezwykły kształt może stanowić we wnętrzu silny akcent dekoracyjny, który przyciąga uwagę użytkowników. W przypadku takich opraw często mamy do czynienia z asymetrią i materiałami, takimi jak akryl oraz metal. Nie ma natomiast abażuru ani klasycznego klosza. Źródłem światła jest zazwyczaj LED. Takie lampy mogą przybierać różne, zaskakujące, ale jednocześnie ciekawe kształty. Czasem przypominają spiralę lub inny element o miękkich liniach, innym razem charakteryzują je linie proste.

Industrialne inspiracje

Wśród współczesnych opraw oświetleniowych możemy znaleźć wiele modeli, których design nawiązuje do stylu industrialnego. Nierzadko są to lampy z nieosłoniętym źródłem światła, gdzie żarówka wsparta na nodze występuje w postaci saute albo takie, w których źródło światła zostało schowane za ażurowym, metalowym kloszem w formie klatki. Możliwości jest tu naprawdę wiele, bo sam styl, choć opiera się na prostocie i minimalizmie, nie jest ani nudny, ani pozbawiony ciekawych rozwiązań.

Oświetlenie glamour

Tu dzieje się naprawdę wiele. Efektownie zdobione oprawy świetnie odnajdują się w równie bogato wyglądających wnętrzach. Ich cechą wspólną jest dekoracyjny wygląd, w którym nie żałowano zdobiących detali. Te mogą przybierać różną postać. Zazwyczaj występują na kloszu osłaniającym żarówkę albo na podtrzymującej ją nodze. Rzadko projektanci oświetlenia decydują się umieszczać je na jednym i drugim elemencie, by nie dopuścić do efektu „przeładowania”.

Lampy podłogowe mogą we wnętrzu pełnić wiele różnych funkcji. Lokalizuje się je w sypialni, gdzie stanowią oświetlenie noce; w salonie jako uzupełnienie oświetlenia ogólnego; w zaaranżowanej na potrzeby entuzjastów dobrej lektury wygodnej strefie czytelniczej; w biurze oraz wielu innych przestrzeniach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here