Nowoczesne trendy w oświetleniu

0
1043
Nowoczesne trendy w oświetleniu

Planujesz nadać swoim wnętrzom niepowtarzalnego charakteru? Szukasz inspiracji do tworzenia wystrojów niebanalnych, zaskakujących, przyciągających uwagę? Zastanawiasz się, jak stworzyć aranżację nowoczesną, a zarazem funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu? Zwróć uwagę na zamontowane w pomieszczeniu oświetlenie. To ono w znacznym stopniu będzie decydować o wyglądzie wnętrza i wpływać na komfort użytkowników.

Równocześnie ze zmianą trendów wnętrzarskich ewolucji ulegają również formy opraw oświetleniowych. Na te zmiany nakłada się też wprowadzenie nowych technologii i niestosowanych dotąd materiałów. To wszystko poszerza znacznie możliwości projektantów oświetlenia, co znajduje odzwierciedlenie w zróżnicowanym wzornictwie, pośród którego nie brakuje elementów inspirowanych światem przyrody, ciałami niebieskimi albo geometrycznymi figurami.

Oświetlenie szynowe

Przykładem opraw, które doskonale wpisują się w charakterystykę nowoczesnego, ale i industrialnego wystroju, są lampy montowane na szynach. Większość z nich cechuje się minimalistyczną formą, co doskonale odzwierciedla współczesne trendy wnętrzarskie i wpisuje się w potrzeby architektów wnętrz oraz prywatnych inwestorów. Takie oświetlenie chętnie wykorzystywane jest nie tylko w przestrzeniach publicznych i komercyjnych, ale także we wnętrzach mieszkalnych. Jego zaletą jest możliwość przesuwania poszczególnych opraw, co pozwala na dostosowanie ustawienia do konkretnych potrzeb, te natomiast – jak nie trudno się domyślić – mogą zmieniać się w zależności od sytuacji. Kolejny atut to regulacja kąta padania światła, dzięki czemu można doświetlić wybraną strefę pomieszczenia. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w biurze, korytarzu albo w dużym salonie.

Inspirowane naturą

Wśród opraw oświetleniowych nie brakuje również modeli, które kształtem nawiązują do form znanych ze świata roślin albo zwierząt. Przykłady? – Jest ich całe mnóstwo! Wiele z nich znajdziesz na stronie polskiego producenta opraw oświetleniowych Azzardo.com.pl. Wśród nich dostępna jest między innymi seria lamp o wiele mówiącej nazwie Snake albo niezwykle efektowna lampa wisząca Birds z kunsztownie wykonanymi figurkami lecących ptaków. Na uwagę zasługuje też lampa Neurono  15, która do złudzenia przypomina połączenia neuronowe w organizmie zwierzęcym oraz seria opraw Bamboo nawiązujących formą do pędów bambusowych.

Geometria w oświetleniu

Lamp, które mają kształty geometryczne, znajdziemy, zarówno u polskich, jak i zagranicznych producentów bardzo wiele. I w tym przypadku posłużymy się przykładem Azzardo, który w swojej ofercie prezentuje szeroki wybór takich modeli. Ich forma może ograniczać się do wykorzystania jednej bryły albo figury lub łączyć ich wiele. Najczęściej spotyka się w oświetleniu okręgi, czego dowodem mogą być oprawy: Brighton 3 Chrome, Globus oraz Olimp. Jednak nierzadkie są też kwadraty oraz prostokąty, tu warto wspomnieć o oprawie Quadratus, a także zbudowane z brył, na przykład oprawy z serii Aris.

Lampy z kosmosu

Na tym jednak wyobraźnia projektantów oświetlenia się nie kończy, bo ci sięgają daleko poza inspiracje dostępne w obrębie naszego globu. Szukają znacznie, znacznie wyżej, tworząc oświetlenie, które może przypominać ciała niebieskie. Doskonałym tego przykładem jest lampa Star 100 imponująco prosta, a zarazem skomplikowana w swojej formie.

Edisonowskie żarówki

Bardzo efektownie we współczesnych aranżacjach wygląda również oświetlenie, które nawiązuje do żarówek Edisona. Tutaj możemy spotkać się z wieloma różnymi formami – od samej żarówki lub oprawy, która posiada ich kilka, aż po lampy takie jak Carron 3 albo Fan Pendant, gdzie źródło światła zostało ukryte za metalową, ażurową oprawą, jak również po lampę Ranch 6 o niezwykle ciekawym designie, który po trosze nawiązuje do opraw retro.

O nowościach w branży oświetleniowej można by pisać jeszcze długo, bo temat jest bardzo rozległy i niezwykle ciekawy. Trudno jednak ująć wszystko w jednym, krótkim tekście. Dlatego zachęcamy do śledzenia nowości, które mogą ożywić aranżację i wprowadzić do niej powiew świeżości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here