Ogród przyjazny dzieciom – urządzamy przydomową przestrzeń dla najmłodszych

0
1104
Ogród przyjazny dzieciom

Jak zaaranżować przestrzeń ogrodu, która dzieciom wypełni czas na dobrej zabawie, a rodzicom troszczącym się o ich bezpieczeństwo zapewni spokój? Jest kilka kluczowych czynników, o których należy pamiętać. O wielu z nich, z pewnością sam zdążyłeś już pomyśleć. Czy na pewno o wszystkich? – Sprawdź nasze wskazówki…

W miejscu przyjaznym dzieciom z pewnością nie może zabraknąć przestrzeni do zabawy. Ta jednak powinna odbywać się pod czujnym oczkiem dorosłych, którzy dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Zagwarantowanie go jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy zadbasz o porządek na terenie posesji.

Zabezpieczenie niebezpiecznych przedmiotów

Niezwykle istotne dla każdego rodzica powinno być zabezpieczenie przed małymi rączkami potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Z pola ich zasięgu powinny zniknąć wszystkie narzędzia i urządzenia (zarówno te ogrodnicze, jak i przeznaczone do majsterkowania oraz robót remontowych), które mogły zagrażać zdrowiu dziecka. Z przestrzeni, w której bawi się dziecko, warto usunąć również chemię ogrodniczą oraz inne, groźne dla jego zdrowia substancje. Najlepiej schować je w miejscu, do którego pociecha nie będzie miała dostępu. Jeżeli zostaną pozostawione na zewnątrz, może wystarczyć chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Do zabezpieczenia takich przedmiotów może posłużyć budynek gospodarczy albo nieduży schowek. Doskonale nadają się do tego ogrodowe skrzynie albo szafy narzędziowe dostępne w sklepie https://bazkar.pl.

Ogrodowa roślinność

Kolejną kwestią jest zaplanowanie nasadzeń ogrodowej roślinności w taki sposób, by ta nie stanowiła zagrożenia dla najmłodszych. W tym przypadku chodzi nie tylko o rośliny trujące, ale także te, które mają kolce lub ciernie. Jeśli planujesz posadzenie rokitnika, róży, ognika albo igliczni trójcierniowej, znajdź dla nich miejsce, do którego dziecko nie będzie miało dostępu. To najprostszy sposób, by nie rezygnować z ulubionych gatunków i uchronić dziecko przed przykrymi konsekwencjami spotkania z kłującymi krzewami. W ten sam sposób podejdź również do posadzenia roślin, których elementy mogą być dla człowieka trujące. Można wymienić tu wiele roślin cebulowych, ale też niektóre krzewy. Wśród nich są między innymi konwalia majowa, hiacynt, cis; a wśród pnączy bluszcz pospolity oraz powojnik.

Miejsce zabaw

W ogrodzie, w którym przebywać będą dzieci, nie może zabraknąć miejsca do zabawy. Może się w nim znaleźć mini plac zabaw, piaskownica, domek dla dzieci, a także miejsce, gdzie będą przechowywane zabawki ogrodowe i jeździki, np. samochodziki, rowerki i hulajnogi. To, na co warto zwrócić uwagę, to dobry stan techniczny znajdujących się tam urządzeń oraz lokalizacja tego miejsca w taki sposób, by było widoczne dla opiekunów. Warto zaaranżować przestrzeń w taki sposób, by rodzice widzieli pociechy, odpoczywając na tarasie albo przygotowując posiłek w kuchni.

Aranżacja ogrodu, w którym będą bawić się dzieci, wymaga przemyślenia kilku istotnych kwestii. Poza zainwestowaniem w urządzenia zabawowe, które będą zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu, warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here